Palác Hampton Court (Velká Británie - Londýn)

Asi devatenáct kilometrů na západ od centra Londýna se nachází palác Hampton Court. Palác je velmi vyhlášený nejen svými objekty, ale i zahradami. V zámeckém parku se například každoročně pořádá květinová slavnost Hampton Court Palace Flower Show. Palác je celý postaven z červených cihel a původně měl sloužit jako obydlí arcibiskupa z Yorku Thomase Wolseye. Palác byl původně postaven v renesančním slohu. Po arcibiskupovi jej obýval Jindřich VIII., po němž zde zůstal velkolepý orloj sestrojený v roce 1560. Zajímavostí orloje je i to, že dodnes ukazuje stav moře při přílivu a odlivu.

Palác Hampton Cour

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Do paláce Hampton Court vstoupíte branou z roku 1530. Z místností vás asi nejvíce zaujmou státní apartmány, které jsou nádherně vyzdobené tehdejšími předními umělci. Palác byl poprvé zpřístupněn za vlády královny Viktorie poté, co došlo k rozsáhlé rekonstrukci Velké auly.

Kromě budovy zámku je velmi známým místem i zdejší labyrint ze živého plotu, který najdete v těsné blízkosti paláce. Labyrint vznikl v letech 1689 – 1695 a jeho zakladateli je George London a Henry Wis, kteří jej vytvořili pro Viléma Oranžského. Rozkládá se na ploše 1300 m² a měří 800 metrů. Podle pověsti byl založen na místě, kde dříve stávalo bludiště kardinála Wolseyho. Labyrint je ze stromů habru, ale postupem času jej vytváří i jiné keře.