Základní informace o Guernsey

Guernsey je skupinka ostrovů ležící v kanálu La Manche. Spolu s například Jersey patří mezi tak zvané Normanské ostrovy. Celková plocha Guernsey nepřesahuje 78 km2 a žije v něm pouze zhruba 66 miliónů obyvatel. Stejně jako ostatní Normanské ostrovy, i Guernsey je politickým zřízením britské korunní závislé území. Je tak oficiálně pod správou Spojeného království, ale de facto je nezávislé, čemuž nasvědčuje i přítomnost vlastní vlády a premiéra. Není navíc členem Evropské unie, ačkoliv s ní uzavírá mnohé obchody.

Guernsey

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Hlavním městem Guernsey je přístav Saint Peter Port, který najdeme na východě hlavního ostrova. Najdeme v něm krásné architektonické i důležité historické památky. Z nich určitě stojí za zmínku hrad Cornet, který kdysi hlídal město. Dále to je Alžbětínská kolej, anglicky Elizabeth College. Zajímavý je určitě fakt, že v Saint Peter Port strávil patnáct let v exilu známý francouzský spisovatel Victor Hugo a tvořil zde jedno ze svých nejslavnějších děl, Bídníky. Žil v domě Hauteville, jenž tak patří mezi nejvyhledávanější atrakce na ostrově.

Na druhé, západní, straně ostrova najdeme pevnost Grey se svou věží Martello. I tento komplex měl za úkol chránit Guernsey proti nepřátelům. Ke známým stavbám patří i pozorovací věž v oblasti Pleinmont. V jejím okolí se nachází krásná příroda s mnoha strmými útesy. Krajina je ale krásná na celém Guernsey, stejně jako na všech ostatních Normanských ostrovech. Jedinečné kouzlo jí dodávají početné normanské hrady.

Po celém ostrově najdeme velký počet muzeí, která se zaobírají různými tématy. Mnohá z nich připomínají neveselou nedávnou historii, kdy byly Normanské ostrovy okupovány nacisty. V jiných máme možnost seznámit se blíže s místní kulturou.

Mapa lokality

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Guernsey i ubytování v Guernsey.