Big Ben (Velká Británie - Londýn)

Nachází se v paláci Westminster (budova parlamentu) a je jednou z vůbec nejznámějších památek Londýna. Hodiny na věži byly ve své době největšími na světě. Odbíjejí první úder každou hodinu s přesností jedné sekundy. Věž, kde se hodiny nachází, byla postavena v letech 1843 a 1858. Architektem byl Charlese Barry.

Big Ben

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Věž je navržena ve viktoriánsko-gotickém stylu. Oficiální název věže je věž sv. Štěpána a je vysoká 96 metrů. Základy věže tvoří betonové těleso o tloušťce tří metrů. Samotný ciferník se nachází ve výšce 55 metrů nad zemí. Ciferníky jsou čtyři a mají rozměr něco málo přes dva metry čtvereční. Hodinová ručička u každého z ciferníků je dlouhá 2,7 metrů, minutová 4 metry a číslice jsou velké 61 centimetrů. Název „Big Ben“ původně patřil jen obřímu zvonu vážícímu 13 tun, který se nachází uvnitř zvonice. Zvon je třetí nejtěžší ve Velké Británii. Přímo ve zvonici je také několik cel, kde bývali uzavřeni členové parlamentu, kteří se dopustili nějaké špatnosti. Takto ale bývá zvonice využívána jen málokdy, naposledy se tomu tak stalo v roce 1880. Do zvonice vede 334 točitých schodů.

Na Big Ben se můžete podívat jen po předchozím objednání. Prohlídka je zcela zdarma a koná se třikrát denně. V 10:30, 11:30 a 14:30 (pracovní dny). Každé prohlídky se může zúčastnit maximálně 16 lidí a děti do 11 let mají vstup zakázán.