Základní informace o Liverpoolu

Město leží podél ústí řeky Persey. Rozkládá se na pásmu pahorků a centrum města se nachází asi 8 kilometrů ve vnitrozemí od Liverpoolského zálivu. Žije zde asi půl milionů lidí, v celé Merseyské konurbaci asi milión a čtvrt.
Na konci devatenáctého století byl Liverpool považován za druhý největší přístav britského impéria, procházelo tudy velké množství zboží. Město bylo také významným průmyslovým centrem, dnes je ale kvůli úpadku ve dvacátém století (zejména kvůli oběma světovým válkám) jednou z nejchudších oblastí Velké Británie. Dnes se zde rozvíjí zejména sektor služeb.

Liverpool

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Město je známým kulturním centrem. Vznikla zde kapela Beatles. Významným hudebním tělesem ve městě je Královský liverpoolský symfonický orchestr. Je zde také plno divadel (Empire, Everyman, Liverpool Playhouse, Neptune, Royal Court, Unity a další). Je zde i několik galerií (Walker Art Gallery, Sudley House, Tate Liverpool). Každý rok se zde konají dostihové závody Grand National, akce trvá několik dní a koná se na počátku dubna. Sídlí zde hned dva prvoligové fotbalové kluby: Liverpool F.C. a Everton F.C.

Významně do ekonomiky také přispívá turistika. Liverpoolské pobřeží je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Nejznámějším dokem je Albertův dok. Je postaven z nehořlavého materiálu. Zajímavou oblastí je Pier Head, kde se nachází tři nejznámější budovy z celého města: Royal Liver Building, Cunard Building a Port of Liverpool Building. Krásná je také Liverpoolská katedrál (má největší varhany) a Liverpoolská metropolitní katedrála (je zde největší panel barevného skla na světě). Nejvýznamnější synagogou je Prices Road Synagogu. Liverpool je také jedním z nejfilmovanějších měst celé Británie.

Mapa města