Buckinghamský palác (Velká Británie - Londýn)

Oficiálním sídlem britského panovníka a zároveň největší královskou pracovnou na světě je vyhlášený Buckinghamský palác. Plní funkci londýnské rezidence královny Alžběty II., ale konají se zde také akce státního významu, pořádané dvorem, oficiální návštěvy a zároveň je místo oblíbenou turistickou atrakcí.

Buckinghamský palác

Historie Buckinghamského paláce je poměrně bohatá. Vznikl kolem roku 1710 pro vévodu z Buckinghamu. Později byl dům prodán králi Jiřímu III. a původně měl sloužit soukromým účelům královské rodiny. Jako královský palác jej začal používat až Jiří IV., který nechal budovu přestavět do neoklasicistního stylu.

Interiér je vyzdoben zbarvenou imitací kamene a růžových kaménků s vlisovanými panely na stropech. Soukromé komnaty jsou pozlacené. Prvním panovníkem, který se v Buckinghamském paláci natrvalo usídlil, byla královna Viktorie I. Za její vlády se budova stala hlavním sídlem královské rodiny. Poté palác královská rodina opět opustila a znovu se do něj vrátila až v roce 1901, kdy na trůn nastoupil Eduard VII. Dodnes je zde k vidění mramorová síň nebo taneční sál, které noví obyvatelé nechali přezdobit.

První světovou válku přežil palác celkem bez úhony, zato ve druhé světové na něj byly cíleny nálety a palác byl poškozen. Dodnes se zde konají ceremoniály jako je uvádění do úřadu, například povýšení do rytířského stavu, státní recepce, formální večeře, návštěvy hlav států. V současné době je Buckinghamský palác víkendovým sídlem královny a její rodiny, před ním dochází ke střídání stráží, což je turistická atrakce. Palác je částečně zpřístupněn veřejnosti. Za ním se rozkládají zahrady ve stylu parku.