Základní informace o Leedsu

Oficiální status města byl Leedsu udělen v roce 1893. V druhé polovině 20. století pak město jako každé průmyslové centrum v Anglii potřebovalo investovat do zchátralých části města. To se povedlo a dnes je Leeds jedním z nejvýznamnějších měst ve Velké Británii. Hlavní podíl na tom má rozvoj internetových společností v 90. letech 20. století. Dnes je díky tomu městský obvod Holbeck označován jako „internetová čtvrť“. V současnosti žije v Leedsu cca 460 000 obyvatel.

Mezi nejvýznamnější turistické cíle patří Leedská radnice, katedrála sv. Anny, Leeds Civic Hall, bývalá burza Leeds Corn Exchange, mešita Leeds Jamia Mosque a chrám Sikh Temple. Hlavními náměstími Leedsu jsou náměstí Millennium Square, Leeds City Square, Park Square a Victoria Gardens.

Leeds

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

K nejnavštěvovanějším muzejím pak patří Leeds City Museum, medicínské muzeum Thackray Museum, průmyslové muzeum Armley Mills Industrial Museum a Muzeum královských zbrojoven. Vyhledávaná je ale i zdejší galerie Leeds City Art Gallery či divadlo Grand Theatre. Moderní atrakcí města je mrakodrap Bridgewater Place. Jedná se nejen o nejvyšší budovu ve městě, ale v celém Yorkshire. Ve městě je však toho jinak k vidění ještě mnohem více. Leeds je také městem mnoha oslav a festivalů. Mezi ty nejvyhlášenější patří Leeds Festival, na kterém vystupují významné osobnosti mainstreamové i alternativní rockové hudby. Tento festival se koná každoročně v Bramhamském parku.

Další vyhlášenou akcí je místní karneval a mezinárodní filmový festival Leeds International Film Festival. Po městě Leeds se dá nejlépe pohybovat pomocí vlaků a autobusů. Bohužel město má jeden negativní primát. Jedná se o jedno z největších měst Evropské unie bez rozvinuté městské hromadné dopravy. A to i přesto, že si městská rada nechala vypracovat projekt na výstavbu tramvajové sítě. Bohužel tento záměr nebyl podpořen vládou. K dispozici je tu jinak i mezinárodní letiště Leeds Bradford International Airport.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , autobusové jízdenky do Leedsu, letenky do Leedsu i ubytování v Leedsu.