Základní informace o Edinburghu

Edinburgh leží v ústí řeky Forth. Je hlavním městem Skotska už od 11. století, i dnes je střediskem Skotského parlamentu. Celé město je chráněnou památkou World Heritage a přes 16 tisíc budov je na seznamu historicky nebo architektonicky zajímavých objektů. Centru dominuje Castle Rock, což je skála se třemi svislými stěnami. Známky prvního osídlení zde byly nalezeny z roku 600 n. l.

Důležitým orientačním bodem je Arthur´s Seat, což je skalnatý vrchol jihovýchodně od centra.

Edinburgh

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Staré a Nové město jsou od sebe odděleny pásmem zeleně Prince St Gardens a nádražím Waverley. Dominantou celého města je samozřejmě hrad. Edinburgh Castle je velitelstvím skotské divize Britské armády, je z něj krásný výhled na celé město.

Nejstarší budovou ve městě je kaple St Margaret´s Chapel. Fascinující sbírku hraček nabízí Museum of Childhood a můžete ho navštívit zcela zdarma. Zajímavý je také Palace of Holyroodhouse, což je stuartovský palác a také oficiální rezidence britské královské rodiny.

Největším a nejdůležitějším festivalem týkající se umění je Edinburský mezinárodní festival. Vybrané společnosti z celého světa zde hrají svá představení před vyprodanými hledišti. Zajímavý je také Fringe Festival, při kterém se představuje na 500 amatérských i profesionálních divadelních skupin. Koná se tu i přehlídka vojenských kapel Edinburgh Military Tattoo. Všechny tyto festivaly se konají v polovině srpna.

Mapa města