Historie Londýna

První osídlení místa sahá zřejmě až do osmého století před naším letopočtem. V roce 43 př. n. l. se v této lokalitě usídlily legie Julia Caesara, které zde založily vojenský tábor pod názvem Londinium. Brzy se z místa stal prosperující přístav. V 11. století vznikly v Londýně první stavby gotického rázu. Z této doby pochází například Westminsterské opatství, kde byl jako první korunován v roce 1066 Vilém Dobyvatel, když zvítězil v bitvě u Hastingsu. Vilém také nechal postavit pevnost Tower.

Londýn

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

K hospodářskému rozmachu města došlo za vlády Tudorovců v 15. století. V té době vznikla také protestantská anglikánská církev, o jejíž založení se zasloužil Jindřich VIII. Významnou osobností, která výrazně přispěla k rozvoji města, byla Alžběta I., za jejíž vlády žil i William Shakespeare, Londýn se stal významným kulturním centrem celé země. Poté, co se v 17. století moci chopil Oliver Cromwell, došlo naopak k úpadku. V této době navíc došlo k několika katastrofám, jako byl mor a velký požár, který zničil většinu města. Právě kvůli požáru však došlo k výrazné stavitelské vlně, která dala vzhled současnému Londýnu. Vznikla například katedrála sv. Pavla od architekta Christophera Wrena.

Světovou velmocí se Londýn a celá Anglie stává za vlády Viléma Oranžského a královny Viktorie. Za druhé světové války se musel Londýn vyrovnat s řadou ztrát, protože byl několikrát bombardován. V současné době je britská metropole multikulturním a kosmopolitním městem, které je velmi oblíbené u turistů i lidí, kteří se do Anglie vydávají za prací.