Základní informace o Stratfordu nad Avonou

Město je pravděpodobně hned po Londýně nejnavštěvovanějším místem Anglie. Nachází se v centrální části země. Žije zde na třicet tisíc obyvatel. Ročně sem zavítá na tři miliony turistů. Založil ho král Richard I. v roce 1196. V roce 1564 se zde narodil Wiliam Shakespeare, jeden z nejvýznamnějších světových spisovatelů.

Hlavní atrakcí města je Shakespearův rodný dům. Hrázděný dům, který vlastnil dramatikův otec se nachází v centru města na Henley Street. V šedesátých letech bylo hned vedle domu postaveno Shakespearovo centrum, které je celé z betonu a hyzdí historický ráz města. Dům, ve kterém Shakespeare zemřel, se sice nedochoval, ale i přesto na roh Chapel Street a Chapel Lane proudí davy turistů. Na místě je totiž zahrada a vykopávky.

Stratford nad Avonou

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Od roku 1932 zde stojí také divadlo „Royal Shakespeare“. V centru města se můžete kochat velkolepými polodřevěnými středověkými domky, mezi kterými se nachází i dům Johna Harvarda (zakladatel Harvardské a Cambridgeské univerzity v USA). Je zde také jeden z nejkrásnějších anglických farních kostelů. Kostel Svaté trojice pochází ze 13. století a je umístěn v půvabné zátočině řeky Avony. Královská shakespearovská společnost zde hraje představení Shakespearovských děl. RSC nehraje jen jeho díla ale i inscenace soudobých autorů. Každý rok má něco kolem dvaceti premiér. Vystupuje jak ve Stratfordu, tak v Londýně. Dne 23. dubna se zde konají tradiční Shakespearovské slavnosti.

Mapa města