Kláštery Meteora (Řecko)

Jsou jedním z největších a nejvýznamnějších komplexů pravoslavných klášterů v celé zemi. Jedná se celkem o šest klášterů (klášter Největší Trojice, klášter svatého Štěpána, Svatý klášter svatého Mikuláše Anapausa klášter svaté Rousanou, klášter svaté Varlaam a klášter Velké Meteoron), které jsou postaveny na přírodní pískovcové skalní stěně na severozápadní okraji Thessaly ve středním Řecku. Nejbližším městem je Kalambaka. Kláštery jsou zapsaná ve světovém kulturním dědictví UNESCO. Šest z klášterů obývají ženy a jeden muži. Každý klášter má méně než 10 obyvatel.

Kláštery Meteora

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Velký Meteoron je nejstarší z klášterů a nyní je používán jako muzeum. Varlaam je druhý největší. Klášter sv. Štěpána je nejlépe přístupný, jeho část dnes slouží také jako muzeum. Klášter je malý a byl hodně poničen nacisty, poté byl zrekonstruován jeptiškami. Dnes patří mezi ty v nejlepším stavu spolu s klášterem svaté Rousanou. Přes údolí a vysoko do skal se dostaneme ke klášteru Nejvyšší Trojice, nachází se na vrcholu útesu a byl mnohokrát přestavěn.

Kláštery představují unikátní příklad řeholního života 14. a pozdějšího století. První obyvatelé Meteory byli poustevničtí mniši. Žili v dutinách a trhlinách ve skalních věžích, z nichž některé dosahují 550 metrů nad moře. Tato výška a nepřístupný terén dělají z klášterů téměř nedobytnou pevnost. Dostat se k nim znamenalo dříve používání dlouhých žebříků, připoutaných k sobě, nebo velkých sítí, používaných k transportu zboží i osob.

V areálu se nachází malá vesnice Kastraki. Provozuje se zde zemědělství, lesnictví, chov dobytka a lov divoké zvěře. Do areálu se dostanete autobusem nebo vlakem. Některé cestovní kanceláře nabízí výlet do Meteory v ceně zájezdu.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Řecka, letenky do Řecka i ubytování v Řecku.