Základní informace o Krétě

Kréta je se svou rozlohou 8261 km² největším ostrovem Řecka a pátým největším ostrovem Středozemního moře. Více jak 270 km dlouhý ostrov leží na rozhraní dvou moří, Egejského, které omývá severní stranu ostrova, a Lybijského, omývajícího jižní pobřeží. Ačkoliv zde najdeme především hornatý ráz krajiny a nejvyšší vrchol Psiloritis v pohoří Idi Ori dosahuje až do výše 2456 m n. m., je díky své poloze na samém jihu starého kontinentu Kréta jedním z nejteplejších míst Evropy.

V současnosti má Kréta kolem 600 tisíc obyvatel, z nichž nejvíce, 150 tisíc obyvatel, žije v hlavním městě ostrova Heraklionu (česky také Iraklion). Druhým největším městem je Chania s 50 tisíci obyvateli následována městem Rethymno s přibližně 30 tisíci obyvateli.

Kréta

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Celý ostrov je správně rozdělen do čtyř prefektur – Heraklion, Chania, Rethymno a Lassithi jejichž centra se nachází ve stejnojmenných městech. Výjimku tvoří pouze prefektura Lassithi, které vévodí město Ágios Nikólaos. Kromě velkých měst má ostrov také dvě mezinárodní letiště. Prvním z nich je letiště Nikos Kazantsakis nedaleko Heraklionu a druhým Daskalogiannis blízko Chanie.

Letní slunce a vysoké teploty však nejsou tím jediným, co může Kréta turistům nabídnout. Kromě moře a četných pláží, oplývá ostrov také bohatou historií. Již v době neolitu, tedy více jak 2000 let př. n. l., byla Kréta domovem vyspělé mínojské kultury. Dodnes se z této doby zachovalo několik paláců, z nichž největší a nejvýznamnější, Knóssos, měl více jak 1400 místností a v jeho labyrintu se prý skrýval bájný Minotaurus. A byla to právě Kréta, kde podle starých bájí spatřil prvně světlo světa bůh Zeus.

Kromě klasických památek je na ostrově možné navštívit i řadu zajímavých klášterů například Hrisokalitisas, Agia Triada nebo Preveli.

Mapa lokality

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy na Krétu, letenky na Krétu i ubytování na Krétě.