Základní informace o Heraklionu

Heraklion je hlavním a největším městem Kréty a také pátým největším městem v celém Řecku. Leží na severním pobřeží téměř v polovině ostrova. Vystavěn byl již ve starověku jako přístav královského města Knossos a pojmenovává po mýtickém hrdinovi Heraklovi. Arabové jej později přejmenovali na Kandak a za jejich vlády zde byl největší trh s otroky ve Středozemním moři. Roku 1204 přejmenovali Benátčané město na Candia, obehnali jej mohutnými hradbami a postavili zde velký přístav. Díky tomu dokázalo město vzdorovat následnému útoku Turků ještě 21 let poté, co jejich nájezdům podlehl zbytek ostrova. Jméno Heraklion se městu vrátilo až na koci turecké okupace v roce 1898.

Heraklion

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Dominantou města je Benátská pevnost vystavěná v letech 1523 – 1549. Ta měla za úkol chránit vstup do přístavu a byla velkou oporou města při obléhání Turky. Des se na jejím nádvoří konají četné koncerty a divadelní představení.

Turisticky nejatraktivnější částí města je historické centrum s malým náměstím Plateia Venizelou, neboli Benátské náměstí. Zde najdeme Morosiho lví kašu ze 17. století, dnešní symbol města. Zde končil 15 km dlouhý akvadukt přivádějící pitnou vodu z pohoří Jouchtas. Směrem na jih leží další náměstí Plateia Elefteriou s archeologickým muzeem. K prohlédnutí jsou zde cenné památky z minojské i pozdější doby.

Na náměstí Platia Agia Ekaterini najdeme neobyzantský kostel Agios Mínas, zasvěcený patronu města a ochránci vojáků, a kostel svaté Kateřiny Agia Ekaterini z 16. stol., který byl za vlády Turků přestavěn na mešitu a později užíván jako knihovna.

Za vidění stojí také kostely sv. Tita a sv. Marka. Druhý jmeovaný byl vystavě ve 13. století a sídlil zde krétský arcibiskup. Na baště Martinego, která je součástí jižního opevnění, nalezneme také hrob slavného spisovatele Nikose Kazantzakise, autora Řeka Zorby. K městu náleží také mezinárodní letiště Nikose Kazatzakise, které je s centrem města spojeno pravidelnými autobusovými linkami.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Heraklionu i ubytování v Heraklionu.