Jídlo v Řecku

Tradiční řecká kuchyně je velice zdravá a chutná, ta krétská se navíc honosí označením nejzdravějšího jídla v celém Středozemním moři. Je to dáno především užíváním velkého množství čerstvé zeleniny a kvalitního olivového oleje, který si majitelé mnoha taveren i sami lisují. Řekové jsou dokonce první na světě, co se týče konzumace olivového oleje. Kdo by se také divil, když jen na Krétě se nachází kolem 38 tisíc olivovníků. Na jídelníčku najdeme samozřejmě i rozličné mořské plody a časté je také skopové maso.

Řecko

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Choriatiky neboli řecký salát, je obdobou běžného salátu, který si pod stejným názvem koupíte i u nás. Na rozdíl od toho českého je však připraven z velkého množství čerstvé zeleniny, kvalitního olivového oleje a ovčího sýra feta.

Jedním z nejznámějších řeckých jídel je gyros, tedy vepřové případně skopové maso opékané na svislém rožni, odkud se postupně ukrajuje. Servíruje se pak buď na talíři s hranolkami a omáčkou tzatziki, nebo se podává zabalený v pitě (arabském chlebu). Samozřejmě zpracování i velikost porcí jsou daleko lepší, než u gyrosů dostupných v českých fast foodech.

Velmi oblíbeným pokrmem jsou suvlaki, tedy špízy grilovaného skopového či jehněčího masa. Opět se často podávají s omáčkou tzatziki či hranolkami. Dalším z tradičních řeckých jídel je musaka, tedy zapečená bramborová kaše s lilkem. Většině českých turistů připomene toto jídlo zapečené francouzské brambory se smetanou.

Řecko

A ve výčtu toho nejdůležitějšího nemůžeme zapomenout ani na kalamári, tedy plody moře. Nejčastěji bývají smažené, v jednotlivých tavernách se však jejich úprava může lišit. Někde jsou pod tímto názvem servírovány i různě upravené ryby. Nedílnou součástí řecké kuchyně je také omáčka tzatziki vyrobená z hustého jogurtu, okurek, česneku a koření, která se podává jako příloha k několika druhům masa. Dobrá je ale i jako předkrm pouze s chlebem.

Na konci jídla, které je pro Řeky vždy velkou událostí, si místní obyvatelé potrpí na sladké moučníky, jako je například baklava. Ta je vyrobena z plátků lískového těsta prokládaných kousky ořechů a politých velkým množstvím medu.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Řecka, letenky do Řecka i ubytování v Řecku.