Základní informace o Chanii

Chania je centrem západní Kréty a hlavním městem stejnojmenné prefektury. Najdeme ji 140 km západně od Heraklionu a bývá označována jako nejkrásnější město ostrova. Až do roku 1972 byla také hlavním městem Kréty.

Nejatraktivnější částí Chanie je bezesporu Benátský přístav ze 14. století. Byl vybudován na severu města a dokázal pojmout až čtyřicet benátských galér. Najdeme zde i dochované benátské zbrojnice a sedm suchých doků, které dnes slouží jako výstavní prostory. Uprostřed přístavu najdeme Janičářskou mešitu, která je nejstarší dochovanou tureckou stavbou v Chanii. Byla postavena roku 1645 krátce po dobytí města Turky. Dnes zde najdeme výstavní síň.

Chania

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Na jih od přístavu nalezeme Staré město obehnané hradbami z 16. století. Východním směrem stojí čtvrť Kastelli, kde v benátské době stály správní budovy a v ulici Odos Kanevarou byly nalezeny známky osídlení z minojské doby. Ve čtvrti Topanas můžeme vidět úzké uličky s benátskými a tureckými domy s dřevěnými balkony. Čtvrť Evreika sloužila dříve jako židovské ghetto. V roce 1944 byli všichni zdejší obyvatelé posláni do koncentračního tábora. Jejich loď se však potopila a dosud nebylo prokázáno, zda šlo o úmysl či nešťastnou náhodu. Ve čtvrti Splantzia nalezneme renesanční kostel San Rocco a dominikánský kostel Agios Nikolaos. Ten byl Turky později přestavěn na mešitu a přejmenován na počest sultána Ibrahima, dobyvatele města. V roce 1898 byla mešita opět přebudována na kostel. V ulici Odos Chalidon, najdeme také klášterní kostel s archeologickým muzeem. I ten byl za vlády Turků přestavěn na mešitu, o čemž dodnes svědčí trosky minaretu a kašna, sloužící k umývání před modlitbou.

Návštěvníci by neměli zapomenout také na Dimokity Agora, nejkrásnější tržnici na celém ostrově. Má tvar rovnoramenného kříže a sídlí v neoklasicistní budově z roku 1911. K dostání je zde především velké množství čerstvého ovoce a zeleniny, ryb, sýrů, vína, medu a sušených bylinek.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Chanie i ubytování v Chanii.