Základní informace o Santorini

Santorini je skupina ostrovů na jihu Kykládského souostroví na rozhraní Egejského a Krétského moře. Vzdálenost od přístavu Pireus v Athénách je 240 km, od Heraklionu na Krétě 128 km a od ostrova Rhodos 235 km. Největší z ostrovů nazývaný Santorini nese oficiální název Théra. Stejné jméno pak má i hlavní město stejnojmenného administrativního celku v rámci provincie Kyklády.

Nynější souostroví je pozůstatkem sopečného ostrova nazývaného Théra, jehož střed byl rozmetán mohutným výbuchem, po němž z ostrova zůstaly pouze obvodové části, obklopující až 400 m hlubokou lagunu. Největší z nynějších ostrovů obepínající bývalý střed ze severu východu i jihu si ponechal původní jméno Théra, nebo také Thíra.

Santorini

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Jeho menší protějšek na severozápadě tvoří ostrov Thérasia (též Thírasia). Na západě pak najdeme také malý neobydlený ostrůvek Aspronisí. Uprostřed mezi nimi leží dvojice ostrovů Nea Kaimeni a Palea Kaimeni. Zatímco z vnější strany se povrch od pobřeží zvedá postupně, směrem dovnitř laguny spadají do moře 200 až 300 m vysoké skalní stěny. Celková rozloha je 71 km² a nejvyšší vrchol Profitis Ilias ční do výše 567 m nad mořskou hladinu. V současnosti má Santorini přibližně 10 tisíc obyvatel.

Kromě svého pravého jména byl ostrov v minulosti označován také jako Kallisté, což v překladu znamená Ta nejkrásnější, nebo Strongylé – kruhová či kulatá. Označení Santorini dostalo souostroví až v dobách latinského císařství ve 13. století podle svaté Ireny – Sancta Irene.

Mapa lokality

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky na Santorini i ubytování na Santorini.