Základní informace o Pátmosu

Pátmos je malý ostrov v Egejském moři ležící mezi ostrovy Leros a Ikaria, asi 70 km od Milétu. Má asi tři tisíc obyvatel. Na ostrově najdeme významné starobylé památky, nádhernou přírodu a krásné slunečné pláže. Ostrov bývá nazýván Egejský Jeruzalém a to díky své zajímavé historii. Patmos je významným poutním místem a řecká ortodoxní církev jej prohlásila svatým. Od roku 1999 je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Pátmos

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

V roce 95 za vlády římského císaře Dominita byl na ostrov vypovězen svatý Jan. Jan byl učedníkem Krista a autorem jednoho z evangelií. Právě na tomto ostrově měl mít vidění, které později zaznamenal v knize Zjevení Janovo v jeskyni Apokalypsy. Jeskyně se dochovala v nezměněné podobě, můžeme tu vidět i výstupek, kde sv. Jan spával. U jeskyně byl vybudován klášter Apokalypsy. Tvoří jej tři kaple a jedna z nich byla vestavěna do jeskyně. V roce 1088 nechal byzantský císař Alexios I. Komnenos na Patmosu postavit k poctě sv. Jana mohutný klášter. Klášter se brzy po svém založení stal centrem řeckého učení. Svůj význam si klášter sv. Jana zachoval i za turecké nadvlády. V 15. století byl klášterní komplex opevněn vysokými hradbami a vstup zajišťovala opevněná vstupní brána. Za bránou se nachází arkádové nádvoří ze 17. století. Ve východní části stojí hlavní kostel postavený v roce 1820. Velmi zajímavé jsou dvě postranní kaple. V jedné kapli je sarkofág s ostatky zakladatele a v druhé, jež je zasvěcena panně Marii, byly pod freskami z 18. století objeveny unikátní fresky z 12. století. Dále za kostelem je úzký vnitřní dvůr a vstup do jídelny. Jídelnu zdobí také vzácné fresky. Zajímavá je i klášterní knihovna kde je 900 rukopisů a 13 000 vzácných listin.

Na Patmosu je ještě zajímavý klášter Panagia of Kumana. Klášter spíše připomíná zoologicko-botanickou zahradu. V zahradě jsou cizokrajní ptáci a exotické rostliny. Ostrov Patmos je jako stvořený pro idylickou letní dovolenou. Pláže jsou písčité a liduprázdné. Městečka malé a plné příjemných zákoutí s typicky bílými budovami, kostelíky rozptýleny po krajině, na skále starobylý klášter s velmi zajímavou historií. Kolem přístavu jsou restaurace s čerstvými rybami, na rohu pekárna, ze které se line vůně podél nábřeží. Z každého bodu ostrova je nádherný výhled na moře plné menších lodí a jachet, jenom sem tam zavítá na půl dne větší turistický parník. Ale jenom jeden, dva by se do přístavu nevešli.

V okolí můžeme jmenovat několik turistických zajímavostí, jako například Délos cca 113 km, Samos cca 50 km, Pythagorova jeskyně cca 47 km, Amorgos cca 75 km.

Mapa lokality

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky na Pátmos i ubytování na Pátmosu.