Základní informace o Řecku

Stát leží v nejjižnější části Balkánského poloostrova a na přilehlých ostrovech a souostrovích v Egejském a Jónském moři. Hlavním a současně největším městem Řecka jsou Athény, mezi další velká řecká města patří například Thessaloniki (Soluň) nebo Pireus. Počet obyvatel kolísá okolo 11 milionů. Země má dvanácté nejdelší pobřeží na světě (13 676 km).

Řecko je z velké většiny hornatá země, nejvyšší hora je Olymp (bájný domov bohů), a patří k němu také velké množství ostrovů (obydlených jich je 227, mezi největší a nejznámější patří Kréta, Rhodos a Lesbos). Z 50% je země pokryta lesy. Na vegetaci bohatší jsou Jónské ostrovy, kde jsou vyšší srážky než ve zbytku země (zejména Korfu a Levkas). V severní lesnaté části žijí, v Evropě dnes velmi vzácní, vlci, medvědi a rysové.

Řecko

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Od roku 1981 je země členem Evropské unie a od roku 2002 se zde platí eury. Země je parlamentní republikou (jako ČR) a úředním jazykem je zde řečtina. Řecko je rozděleno do 13 periferií (Attica, Centrální Řecko, Střední Makedonie, Kréta, Východní Makedonie a Thrákie, Epirus, Jónské ostrovy, Severní Aegean, Peloponés, Jižní Egeis, Thesálie, Západní Řecko, Západní Makedonie a autonomní oblast Hora Athos), ve kterých je dohromady 325 obcí.
V zemi je poměrně velké množství přistěhovalců, zejména Albánci, Rumuni, Bulhaři, Ukrajinci a Gruzínci. Velká většina řeckých obyvatel se hlásí k řecké pravoslavné církvi. Většina obyvatel bydlí ve městě, v samotném hlavním městě žije celá třetina.

Hlavním řeckým zdrojem devizových příjmů je cestovní ruch, který tvoří až 15% celkového HDP státu a zaměstnává 17% pracovní síly. Každý rok sem dorazí na 16,5 milionu turistů. Řecko je jedním z nejkrásnějších evropských států. Nachází se zde obrovské množství historických památek. Mezi nejznámější patří: Athénská Akropole, klášter Meteora, památník bitvy u Thermopyl, starověká Sparta, Olympie. Mezi nejoblíbenější mořská letoviska patří Korfu, Parga a Lefkáda. Dalším klíčovým prvkem ekonomické aktivity je námořní doprava . V zemědělství je zaměstnáno kolem 20% pracovní síly a vykazuje velmi nízkou produktivitu práce. Uvádí se že Řecko má největší lodní flotilu na světě, až 3079 lodí.

Mapa země

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Řecka, letenky do Řecka i ubytování v Řecku.