Doprava v Řecku

Lodě


Řecko má jednu z největších flotil na světě a tak je více než jasné, že zde velmi čile funguje námořní doprava. Jedná se o dopravu mezi řeckými ostrovy ale i o mezinárodní dopravu. Největšími přístavy jsou Pireus u Athén, Soluň a Pátrai. Z Pirea se lodí dostanete na většinu řeckých ostrovů (kromě Jónského souostroví, tam se dá dostat například z protilehlé pevniny). Mezi jednotlivými skupina ostrovů jezdí pravidelné lodní spoje, pokud ale chcete ušetřit čas, tak můžete využít služeb tzv. „iptámeno delfini“, což je rychloloď, za kterou si ale poněkud připlatíte. Pokud si plánujete výlet na některý z ostrovů tak je nejlepší si zajistit místo na trajektu už v České republice.

Lodě se používají nejen k převážení turistů a obyvatel, ale také k převozu zásob, průmyslové výroby a aut. Jedná se o nejlevnější a nejjednodušší způsob cestování v této zemi.

Řecko

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Letadla


V provozu je 35 domácích letišť a z toho 9 mezinárodních. Velká většina řeckých ostrovů má denně letecké spojení s Athénami, některé destinace i s městem Thesaloniki (Soluň). Vnitrostátní letecká doprava sice není nejlevnější, zato je hodně rychlá a ušetří Vám spoustu času. Na menších ostrovech můžete narazit i na přepravu hydroplány.

Vlaky


Vzhledem k hornatému povrchu větší části Řecka jsou vlakové trasy využívány zejména pro přesuny mezi většími městy na pevnině a v oblasti Peloponésu. Železniční síť je sice krátká, zato ale moderní a komfortní.

Autobusy


V zemi je poměrně fungující a spolehlivá autobusová doprava. Na všech autobusových zastávkách jsou vyvěšeny aktuální jízdní řády, které si ale můžete sehnat i v některých centrálách cestovního ruchu (EOT). Městské a příměstské oblasti obsluhují většinou staré typy autobusů, nezřídka s dřevěnými sedačkami, ale na delší trasy už můžete počítat s čistými a klimatizovanými autobusy, které jsou i relativně levné. Tyto autobusy mají zelenobéžovou barvu a jsou provozovány společností „ΚΤΕΛ“.

Osobní automobily/půjčovny


Přeprava osobními automobily je v zemi nejčastější. Navíc v každém větším městě je velké množství autopůjčoven se širokou nabídkou aut. Tímto způsobem se můžete nejlépe seznámit s krásami Řecka. Pro zapůjčení vozidla potřebujete řidičský průkaz a průkaz totožnosti. Vozidlo se samozřejmě musí vrátit se stejně plnou nádrží, jaká byla při zapůjčení. U motocyklů je v ceně půjčovného i helma.

Taxi


Vozy taxi nejsou v zemi nijak barevně sladěny, kromě Athén, kde mají taxíky žlutou barvu stejně, jako například v New Yorku. Vozy jsou označené nápisem „ΤΑΞΙ“,. Je velmi vhodné si zjistit cenu předem a pečlivě hlídat taxametr. Příplatky se účtují za jízdu v den svátků, při nasednutí u autobusového nádraží, přístavu či letiště a za zavazadlo těžší než 10 kg, dále také za jízdu mezi 1:00 a 5:00 hod. ráno (někdy až o 100% více).

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Řecka, letenky do Řecka i ubytování v Řecku.