Základní informace o Rethymnonu

Poloostrov, na kterém dnes město najdeme, byl zřejmě osídlen už v pozdní mínojské době. V antické době město prosperovalo a razilo dokonce vlastní mince – Rithymna. Na místě dnešního samotného města bylo dříve mořské dno. Ve středověku však byl prostor postupně zavážen a město se na úkor přístavu rozšiřovalo.

V jižní části města nalezneme malebný Benátský přístav s četnými restauracemi a tavernami, nad nímž se tyčí mohutná pevnost z 16. stol. Od její brány je výhled na celé město. V úzkých městských uličkách najdeme pozůstatky benátské architektury, především pak v ulici Odós Vernando, kde dodnes stojí několik benátských domů s dřevěnými balkony. Ty sloužily dámám z harému ke sledování okolního dění.

Rethymno

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

V centru Starého města na náměstí Platía Titou Petikáli najdeme Rimodiho kašnu, pojmenovanou po místodržiteli Alvisi Rimondim. Tři lví hlavy oddělené korintskými sloupy zde chrlí pramenitou vodu. Za vidění stojí také kostel Tesseros Martírion, kde jsou uchovány relikvie tří významných mučedníků z dob osmanské nadvlády. Ti se odmítli zříci Krista a byli přímo před kostelem pověšeni.

V celém městě také najdeme zajímavé propojení islámské a křesťanské víry z dob vlády Turků. Stojí zde několik kostelů přestavěných na mešity a naopak i mešit přestavěných na kostely. Známá je například mešita Tis Nerandsés z 18. stol. se třemi kopulemi a minaretem. Dnes slouží budova jako hudební škola a koncertní sál a z minaretu je překrásný výhled na město a přístav.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Rethymnonu i ubytování v Rethymnonu.