Základní informace o Athénách

Athény, hlavní město Řecka, je místo s jednou z nejslavnějších historií na světě. Město bylo odedávna kolébkou civilizace. Právě zde se zrodila demokracie. První lidé začali místo osídlovat už v neolitu a dnes má město (Athénská aglomerace) na 3,7 milionu obyvatel a žije zde téměř polovina řecké populace. Obyvatelstvo je velmi multikulturní. Athény se rozkládají přibližně na 427 km² a je zde velmi velká hustota osídlení, čtvrť Kipseli na severu Athén, je druhé nejhustěji osídlené území na světě hned po Hong-Kongu.

Athény

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Město je ze třech stran ohraničeno horami (Mt. Ymettos, Mt. Parnitha a Mt. Pendeli). V samotných Athénách je dvanáct vrchů, z toho sedm historických (Akropolis, Areopagu, Hill Philopappus, Pnyx, Lycabettus, Anchesmus, Observatory Hill). Nejznámější je Akropolis, což je nejslavnější archeologická památka v Evropě a současně je nominována na jeden ze 7 divů moderního světa. Od Akropole je krásně vidět i na další Athénské památky, například na Dionýsův amfiteátr (nejstarší známé divadlo na světě), Olympeion (největší dochovaný chrám v Řecku) a Hadriánův oblouk (brána stojí na hranici mezi Starým a Novým městem). A také právě zde, v Athénách na PanAthénském stadionu, se v roce 1896 konaly první novodobé olympijské hry.

Město žije stejně jako zbytek Řecka zejména z cestovního ruchu. Slunce svítí v Athénách po celý rok, je zde jedno z nejlepších klimat v Evropě s mírnou zimou a velmi horkými léty (průměrná teplota vzduchu 33°C a vody 25°C), což je pro turistiku ideální. Město drží rekord za nejvyšší naměřenou teplotu v Evropě – neuvěřitelných 48°C (1977). Sníh v Athénách je stejně jako v celém Řecku poměrně vzácný, pokud ale napadne, způsobuje zejména obrovské dopravní problémy.

V letních měsících nečekejte ve městě ani déšť, většinou sprchne jen jednou nebo dvakrát do měsíce, ovšem to už je potom pořádný liják. Athénští obchodníci jsou na to ovšem připraveni a v mžiku dokáží sklidit veškeré venkovní zboží a nandat zarážky ke dveřím, které odkloní proud vody. Z České republiky se do Athén dostanete letadlem za dvě a půl hodiny, autobusem a autem přibližně za 24 hodin.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Athén, letenky do Athén i ubytování v Athénách.