Základní informace o Kósu

Kós (v novořečtině Κως) je se svými 290 km² druhým největším ostrovem řeckého souostroví Dodekanesos. Od východu k západu se táhne do délky téměř 50 km. Od severu k jihu měří v nejširším místě zhruba 13 km, v nejužším pouze něco přes kilometr. Délka pobřeží činí 112 km. Pochvalně se o Kósu zmiňovali již básníci a cestovatelé v dobách starověku. Mimořádná úrodnost ostrova byla přirovnávána k pověstné plodnosti Egypta. Jedni vychvalovali příjemnost bydlení a hojnost vody, druzí ho dokonce nazývali v moři plující zahradou. Světově známým se však ostrov stal teprve poté, co se zde kolem roku 460 př. n. l. narodil filozof a lékař Hippokrates, jehož morální zásady – Hippokratova přísaha – platí ještě dnes za mravní základ lékařského povolání.

Řecko

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Ostrov Kós nalezneme v těsné blízkosti tureckého pobřeží, od kterého je v nejužším místě vzdálen pouhé čtyři kilometry. Přihlédneme-li navíc k bohaté historii, není divu, že zde najdeme pestrou směsici vlivů nejrůznějších kultur. V centru hlavního města, v Kósu, najdeme pravoslavný kostel Agia Paraskevi stejně jako mešitu Nteftentar nebo pevnost Nerazia z doby vlády johanitských rytířů.

Hlavním průmyslem na ostrově je cestoví ruch a to především díky dlouhým překrásným plážím, které jsou údajně jedny z nejkrásnějších v celém dodekanéském souostroví. Velká část obyvatel pracuje také v zemědělství a to především při pěstování vinné révy, oliv, mandlí a fíků.

Mapa lokality

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky na Kós i ubytování na Kósu.