Historie Lefkadu

Lefkáda byla původně poloostrovem a s pevninou byla spojena úzkou hrází. V 6. století př. n. l. se na Lefkádě usadili Korinťané, kterým hráz vadila. Kvůli ní museli lodě často obeplouvat ostrov podél západního pobřeží. Tam není moře chráněno blízkou pevninou, jako je tomu na východě a lodě tak byli vystaveny nepřízni počasí i nájezdům pirátů. Korynťané proto hráz prokopali a z Lefkády udělali ostrov. Později se ostrov, stejně jako většina Řecka dostal do moci Makedoncům. Během Peloponéských válek v 1. století před Kristem, stála Lefkáda na straně Sparty, v perských válkách pak na straně Alexandra Velikého.

Lefkada

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

V roce 197 př. n. l. získali vládu nad ostrovem Římané. Z následujícího tisíciletí se však příliš zpráv o ostrově nezachovalo a tak se můžeme spíše dohadovat, co vše se zde v minulosti odehrálo. První větší zaznamenaná událost je stavba hradu Agia Mavra ve 13. století. Ostrov byl v tu dobu v moci italského rodu Orsini. V polovině 14. století se pak ostrov dostal do moci Franských rytířů, kteří tyranizovali místní obyvatele. K hradu nechali přistavět stejnojmenný kostel a názvem Agia Mavra byl v tu dobu označován i celý ostrov.

Roku 1362 se k moci dostala benátská rodina De Tocci. Lefkáda se za jejich časů těšila nebývalému finančnímu rozvoji a náboženské svobodě. To však netrvalo příliš dlouho a o století později roku 1479 byl ostrov dobyt Turky. Ti zabili tisíce místních obyvatel a další prodali do otroctví. Agia Mavra se stala základnou pirátů, kteří s Turky vždy dobře vycházeli, a zbylí obyvatelé žili v bídě a chudobě. Roku 1684 se vláda nad ostrovem vrátila do rukou Benátčanů, výrazné změny to však nepřineslo. Později se na ostrově vystřídali ještě Rusové, Francouzi a Britové.
V roce 1815 se Jónské ostrovy staly nezávislou republikou s hlavním městem Korfu a roku 1864 jsou definitivně připojeny ke svobodnému Řecku.

Historii ostrova ovlivnilo také několik silných zemětřesení. Malé otřesy jsou běžné i dnes, většina turistů je však ani nezaznamená. Nejničivější zemětřesení postihlo ostrov roku 1953. Zemřelo při něm mnoho obyvatel, byla zničena velká část budov a celý ostrov se zvedl o 30 cm. Řekové se však poučili a při stavbě domů již s možností zemětřesení počítají. Poslední velké zemětřesení postihlo Lefkádu v roce 2003 a dosáhlo 6,4 stupňů Richterovy stupnice. Díky novým stavbám, však téměř minutu dlouhý otřes nikoho nezabil, poničil pouze několik málo domů a zřítil se jen malý opuštěný kostelík.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky na Lefkadu i ubytování na Lefkadě.