SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!
V roce 197 př. n. l. získali vládu nad ostrovem Římané. Z následujícího tisíciletí se však příliš zpráv o ostrově nezachovalo a tak se můžeme spíše dohadovat, co vše se zde v minulosti odehrálo. První větší zaznamenaná událost je stavba hradu Agia Mavra ve 13. století. Ostrov byl v tu dobu v moci italského rodu Orsini. V polovině 14. století se pak ostrov dostal do moci Franských rytířů, kteří tyranizovali místní obyvatele. K hradu nechali přistavět stejnojmenný kostel a názvem Agia Mavra byl v tu dobu označován i celý ostrov.
Roku 1362 se k moci dostala benátská rodina De Tocci. Lefkáda se za jejich časů těšila nebývalému finančnímu rozvoji a náboženské svobodě. To však netrvalo příliš dlouho a o století později roku 1479 byl ostrov dobyt Turky. Ti zabili tisíce místních obyvatel a další prodali do otroctví. Agia Mavra se stala základnou pirátů, kteří s Turky vždy dobře vycházeli, a zbylí obyvatelé žili v bídě a chudobě. Roku 1684 se vláda nad ostrovem vrátila do rukou Benátčanů, výrazné změny to však nepřineslo. Později se na ostrově vystřídali ještě Rusové, Francouzi a Britové.
V roce 1815 se Jónské ostrovy staly nezávislou republikou s hlavním městem Korfu a roku 1864 jsou definitivně připojeny ke svobodnému Řecku.
Historii ostrova ovlivnilo také několik silných zemětřesení. Malé otřesy jsou běžné i dnes, většina turistů je však ani nezaznamená. Nejničivější zemětřesení postihlo ostrov roku 1953. Zemřelo při něm mnoho obyvatel, byla zničena velká část budov a celý ostrov se zvedl o 30 cm. Řekové se však poučili a při stavbě domů již s možností zemětřesení počítají. Poslední velké zemětřesení postihlo Lefkádu v roce 2003 a dosáhlo 6,4 stupňů Richterovy stupnice. Díky novým stavbám, však téměř minutu dlouhý otřes nikoho nezabil, poničil pouze několik málo domů a zřítil se jen malý opuštěný kostelík.