Agia Mavra (Řecko - Lefkada)

Pevnost Agia Mavra nebo také Santa Maura najdeme nedaleko hlavního města u cesty spojující ostrov z pevninou. Vybudována byla ve 13. století, kdy na ostrově vládl italský rod Orsini. V polovině 14. století se Lefkáda dostala do rukou Franských rytířů. Ty dali k hradu přistavět ještě stejnojmenný kostel. Během jejich pobytu na ostrově se jménem Agia Mavra začalo postupně označovat také hlavní město a později i celý ostrov.

Agia Mavra

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Okolo roku 1500, kdy na ostrově vládli Benátčané, byl hrad rekostruován a nad prostřední vstup byl umístěn reliéf lva svatého Marka. Později však Lefkádu obsadili Turci a Agia Mavra se stala základnou pirátů, kteří s Turky vždy dobře vycházeli. Další rekonstrukce provedli opět Benátčané roku 1713. Ze strachu, že se však pevost opět dostane do moci Turků, ale později sami Agia Mavra pobořili.

Za vlády Britů byly trosky hradu částečně rekonstruovány. V roce 1888 ale vypukl požár ve skladu střelného prachu a následná exploze zničila pevnost i ortodoxní kostel. Ten byl později nahrazen kostelem novým, který zde můžou turisté navštěvovat dodnes. Ze samotné pevnosti se však kromě obvodových zdí, příliš nezachovalo. I tak ale návštěva tohoto místa, které sehrálo důležitou roli v historii celého ostrova, určitě stojí za to.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky na Lefkadu i ubytování na Lefkadě.