Stonehenge (Velká Británie - Anglie)

Stonehenge je jedna z nejslavnějších památek na světě. Jedná se o prehistorický monument nacházející se ve Wiltshire v Anglii (asi 145 kilometrů západně od Londýna). Stavba pochází z období mezi 3100 až 1900 před naším letopočtem. Stonehenge patří na seznam světového dědictví UNESCO. Stavba je tvořena z několikatunových kamenů, které stojí v kruhu, a jsou to opracované kusy pískovce. Z celé stavby je tato část sice nejznámější, ale také nejmladší. Součástí stavby jsou i menší kameny (modráky), soustava děr a dva hliněné valy lemující hluboký příkop.

Stonehenge

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

K čemu vlastně tato stavba sloužila, se vedou stále spory. Stejně tak existuje i mnoho různých teorií jak vlastně byly obří kameny na místo dopraveny. Nejpravděpodobněji se zdá, že kameny byly přemisťování sáněmi a po vodě a že účel stavby byl náboženský nebo astronomický. Mnoho vědců totiž dospělo k názoru, že rozmístění kamenů má astronomický a kalendářní význam. Existuje prý 165 jevů, jejichž průběh se dá díky Stonehenge pozorovat (většina z nich souvisí s východy a západy Slunce a Měsíce). Jednou z nejnovějších teorií je, že místo sloužilo jako poutní shromaždiště, kde byly léčeny různé nemoci (na mnoho lidských ostatcích v okolí stavby byly nalezeny různé deformace a zranění).

Stonehenge si můžete prohlédnout od druhé půlky března do května: 9:30 – 18:00, od června do srpna: 9:00 -19:00, od září do půlky října: 9:30 – 18:00, od druhé půlky října do první půlky března: 9:30 – 16:00). O Vánočních svátcích je místo uzavřeno. Vstupné se pohybuje v rozmezí od 2,60 do 5,20 liber. Jsou zde nabízeny i skupinové slevy.

Podívat se sem mohou i lidé s handicapem, cesta přímo ke stavbě vede totiž po trávě i po asfaltové cestě. V blízkosti objektu je parkoviště, čajovna, restaurace, toalety a prodejna průvodců.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , autobusové jízdenky do Anglie, letenky do Anglie i ubytování v Anglii.