Palác Knossos (Řecko - Kréta)

Největší architektonickou památkou na ostrově Kréta je bezesporu palác Knossos. Najdeme jej na vyvýšenině Kefala přibližně šest kilometrů od Heraklionu. Jedná se o rozsáhlý komplex budov s více jak tisícem místností rozkládající se na ploše dvou hektarů. V první polovině druhého tisíciletí před naším letopočtem se zde nacházelo centrum mínojské kultury. Nelze jej však považovat za skutečný palác, ale spíše za centrum města, kde stály svatyně, sklady, obytné domy a dílny a žili tu také vládcové ostrova. Již v té době byl palác vybaven dokonalým vodovodním systémem. V koupelnách tekla teplá voda, byly zde splachovací klozety a kanalizace. V době největšího rozkvětu obývalo palác až 12 000 lidí a další desítky tisíc jich žilo v přilehlém okolí.

Palác Knossos

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Knossos jako naleziště, objevil už Schleiman, objevitel Tróje. Nechtěl však pahorek koupit, protože mu připadal příliš drahý. To udělal až sir Evans, který tu pak následujících třicet let prováděl vykopávky a některá místa paláce se pokusil zrekostruovat.

Dnes najdeme v paláci celou řadu hojně zdobených fresek, mohutných sloupů, rozlehlých nádvoří, mnoho komnat a také arénové divadlo, které ve své době dokázalo pojmout až 500 diváků. Je možné zde vidět i pithos, tedy obrovské hliněné nádoby sloužící k uchování rozličných potravin, především medu a obilí. V jednom z vyšších podlaží můžete shlédnout také Trůní, komnatu s kopií královského trůnu.

Zapomenout by se nemělo ani na mýty, kterých se k tomuto místu váže více než dost. Tou nejslavnější je pověst o Miotaurovi, bájném stvoření s lidským tělem a býčí hlavou. Ten prý přebýval v místním labyrintu a holdoval na lidských obětech. Zabít ho dokázal až Athéský hrdina Thésseus a díky Aridnině zlatému klubku se dostal z labyrintu ven.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy na Krétu, letenky na Krétu i ubytování na Krétě.