SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!
Agoru můžeme rozdělit na tzv. Starou agoru, kde dříve stály hlavní veřejné budovy a Římskou agoru (agora v řečtině znamená tržiště). Stará agora je v západní části areálu a nachází se zde např. Héfaisteion (nejzachovalejší starověký řecký chrám, je postaven v dórském stylu). Římská agora sloužila zejména k obchodním účelům.
V agoře se nalézají veřejné budovy jako Búleteutérion (radnice kde zasedala Rada pěti set), Prytaneion (úřad), Stratégeion (velitelství sboru athénských vojenských velitelů), Héliaiá (lidový soud-6000 volených soudců), Attalova Stoa (Attalovo sloupořadí, stavba byla ve skutečnosti velká tržnice, dnes slouží jako muzeum agorských vykopávek). Dále jsou zde budovy, které skládali poctu bohům, nebo budovy, u kterých není známo, k čemu sloužili: Tholos, Métróon (chrám Matky bohů, byl v něm uložen státní archiv), Diova Stoa (sloupořadí), Stoa Basileos (královské sloupořadí, byly zde vyvěšovány zákony a různé vyhlášky), Stoa Poikilé (pestré sloupořadí, zde byly zřízena tzv. škola stoická).
Uprostřed Agory jsou stavby z doby římské: Ódeion (stavba byla určena ke koncertům), Pantainova knihovna, malý kostel Ajii Apostoli.
Agora byla v druhém století našeho letopočtu zdecimována Heruly a v pozdější době byla využívána také k obytným účelům. Znovu agoru a její starověké památky objevili až američtí archeologové v roce 1931 a začali ve vykopávkách, které pokračují dodnes. Až díky nim byl celý areál zpřístupněn návštěvníkům.