Základní informace o Vrbnu pod Pradědem

Ve 13. století byla založena osada, z níž se později stalo městečko Vrbno. Později se zde usídlili pánové z Vrbna, kteří věnovali velkou pozornost těžbě zlata a kovů, byly zde otevírány nové šachty a vzrůstal také počet horníků. V roce 1611 bylo Vrbno povýšeno na město. Jeho slibný rozvoj však zastavila bitva na Bílé hoře, protože pánové z Vrbna byli stoupenci luteránské víry a jejich majetek byl zkonfiskován.

Vrbno pod Pradědem

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Město nebylo uchráněno ani moru, na nějž zde zemřelo na počátku 17. století mnoho lidí. I tady se odehrávaly čarodějnické procesy, ačkoli ne v takové míře jako v Losinách. V roce 1669 zde byla upálena dvacetiletá Anežka Metznerová, později další žena. V roce 1770 zde byl otevřen městský špitál, kterému se říkalo Andělský dům, postavena k němu byla i kaple.

Hospodářská situace se začala měnit v 19. století, kdy zde bylo založeno velké množství podniků a továrna na kovové zboží, vznikla zde sklárna, přádelna lnu, výroba kovové galanterie. Po druhé světové válce se rozvoj města zastavil, po roce 89 sem opět začal pronikat turistický ruch. Ve Vrbně stojí za to navštívit hned několik památek. Jednou z nich je například kostel sv. Michala, který vznikl z původní kaple, a poté byl několikrát přestavován. Má ve svém nitru pět zvonů a skulptury Bernarda Kutzera.

Za návštěvu stojí i zámek s areálem, který pochází ze 17. století a postupně s přístavbami vznikla zajímavá stavba složená z několika celků. zajímavé jsou i některé zdejší domy, například vila čp. 28 s parkem, kterou postavil významný rakouský architekt Josef Hoffmann.

Za návštěvu stojí i hrobní kaple Marca Aurelia Rosslera nebo rodiny Weissovy. Vypravit se můžete i na zříceniny zdejších hradů. V blízkosti Vrbna se nachází zbytky hradu Freudenstein, Rabenštejn nebo Pustého hradu.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější i ubytování ve Vrbnu pod Pradědem.