Základní informace o Frýdku-Místku

Město Frýdek–Místek se nachází v severovýchodní části Moravy, na soutoku řek Ostravice a Morávky. Vzniklo spojením dvou původně samostatných měst – Frýdku a Místku. Obě města se přitom historicky vyvíjela samostatně a dodnes zde panuje určitá rivalita mezi oběma částmi. Ostravice odděluje Moravu a Slezsko a každé z původních měst leží na opačné straně – Místek na Moravě a Frýdek ve Slezsku.

Frýdek-Místek

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

První písemné památky dokládají existenci obou obcí již v polovině 13. století. Ves, která se nazývala Friedeberg, později Místek, byla charakterizována jako trhová. Přesné založení Frýdku není známo. V 16. století představovalo Frýdecko-místecké panstvo celkem dvaadvacet obcí se 681 usedlostmi. Sídlem panství byl Frýdek, který měl i právo mýta, mílové a další. Z řemesel zde převažovalo soukenictví, zatímco Místek byl spíše zemědělského rázu. Městům se však nevyhnuly ani požáry, ani morové epidemie či válka. Lidé strádali, a proto došlo i k několika odbojovým akcím. Z této doby se zachovala pověst o janovickém fojtovi Ondrášovi.

V roce 1832 byla ve Frýdku založena první textilní továrna, o rok později Karlova huť v Lískovci. Přední průmyslovou výrobou se tak stal textil a železo. Frýdek a Místek se spojily v roce 1943 pod jedním názvem Frýdek. Po osvobození se město v roce 1955 úředně přejmenovalo na Frýdek-Místek a od roku 2006 je statutárním městem.
Frýdek-Místek vůbec není vyloženě průmyslovým městěm, jak by se mohlo vzhledem k regionu mohlo zdát. Dodnes si zachoval svoji osobitost a jedinečnost. Pokud se sem vydáte, rozhodně stojí za to navštívit historická jádra obou měst, ve Frýdku je nejnápadnější zdejší zámek, který najdete přímo na břehu Ostravice. Nádherná je i Bazilika Minor, rokokový farní kostel sv. Jana a Pavla v Místku, gotický frýdecký jarní kostel sv. Jana Křtitele nebo pozdně renesanční kostelík sv. Jošta ve Frýdku.

Obě náměstí jsou lemována měšťanskými domy. Zajímavý je i Národní dům ve Frýdku, který s areálem zámku, v němž je dnes Muzeum Beskyd, tvoří hlavní pilíře kulturního života celého regionu.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější i ubytování ve Frýdku-Místku.