Základní informace o Broumově

V Broumovské kotlině, ohraničený pohraničními Javořími horami a hřebeny pískovcových Broumovských stěn, se nachází město Broumov. Vyhledávané je zejména právě kvůli pískovcovým stěnám, které jsou turisty i horolezci velice oblíbené. Město však může nabídnout daleko víc. První písemné zmínky o něm pochází z roku 1214. Tehdy území, na němž Broumov leží, daroval Přemysl Otakar I. Břevnovskému benediktinskému klášteru. Broumov samotný byl pak založen na ostrohu nad pravým břehem Stěnavy přibližně v roce 1255. Stal se jediným místem v celém panství, kde se mohlo obchodovat, a lidé se mohli věnovat řemeslné výrobě. Jedním z hlavních řemesel zde bylo soukenictví a Broumov se zanedlouho a na řadu století stal nejproduktivnějším soukenickým střediskem u nás.

Broumov

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Když přijedete do města, určitě si nenechte ujít několik zdejších zajímavostí, převážně historického rázu. Patří mezi ně například historické jádro, které si zachovalo pravidelný půdorys už od 13. století. Samotné historické centrum je vytvořeno z měšťanských domů, které svou dnešní podobu získaly v 18. a 19. století. Pokud přijedete do Broumova, nenechte si ujít zdejší benediktinský klášter, který představuje dominantu celého města. Klášter sv. Václava byl založen ve 14. stoletá a byl vyhlášen Národní kulturní památkou. Dnes se do něj podívat můžete, jeho součástí se stalo i Muzeum Broumovska.

Další významnou památkou, kterou stojí za to navštívit, je unikátní hřbitovní kostel Panny Marie, který je nejstarším dřevěným dochovaným kostelem v Čechách. Za návštěvu stojí i stará radnice, kterou najdete na náměstí. Z Broumova se můžete vydat po mnoha turistických či cyklistických trasách, ať už míříte do Broumovských stěn nebo do Javořích hor. Přímo ve městě se nachází sportovní hala, fotbalový stadion, tenisový areál, volejbalové hřiště, sportovní letiště, střelnice a další areály. V zimě si pak můžete zalyžovat v Janovičkách u Broumova.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější i ubytování v Broumově.