Základní informace o Příboře

Nejstarším městem okresu Nový Jičín a na samém okraji Beskyd se nachází město Příbor. První zmínka o něm pochází z roku 1251. Počátkem 14. století se stal přímou državou olomouckého biskupství. Město za svou historii zažilo mnohé – jak epidemie, tak požáry a válku. Zdejší obyvatelstvo také často sužovaly povodně. Město se pyšní hned několika známými osobnostmi. Nejdříve to byly ty z oblasti duchovní. V 16. století spravoval zdejší farnost mohelnický rodák Martin Medek, který se později stal pražským arcibiskupem. Významnou součástí zdejšího života bylo i školství. První zmínky o škole pochází z roku 1541. V letech 1587 – 1590 navštěvoval zdejší školu Jan Sarkander. Bezpochyby nejznámější osobností, která se v Příboře narodila, je Sigmund Freud, který zde má i stálou expozici umístěnou v jeho rodném domě.

Příbor

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Od druhé poloviny 19. století zde vznikla celá řada větších podniků, existoval zde cukrovar, výroba plstěných klobouků, soukenická továrna, později zde začala fungovat továrna na punčochy, na kachlová kamna a další.

Pokud do Příbora přijedete, určitě se podívejte do jeho historické části, která byla v roce 1989 vyhlášena Městskou památkovou rezervací. Za návštěvu také určitě stojí rodný dům světoznámého psychiatra a psychoanalytika Sigmunda Freuda, kde se nachází stálá expozice.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější i ubytování v Příboře.