Základní informace o Desné

Až do počátku osidlování Jizerských hor sahá historie malebného městečka Desná. Pochází z přelomu 16. a 17. století a určitě stojí za návštěvu. Desná se může pochlubit bohatou minulostí, velkým množstvím kulturních památek, turistických míst, ale provozovat zde lze ve všech ročních obdobích i mnoho sportovních aktivit.

Když přijedete do Desné, můžete navštívit velmi významné kulturní památky, oblíbená je například Riedlova vila. V jejím prvním patře dnes najdete kulturní středisko, městskou knihovnu, muzeum se stálou expozicí historie sklářského průmyslu.

Desná

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Jménem Riedel se pyšní i rodinná hrobka, která pochází z let 1889-1890, tvoří nedílnou součást desenského panoramatu a patří k turisticky velmi navštěvovaným cílům. Pokud se do Desné vypravíte, určitě nebudete litovat, je zde obrovské množství turistických cílů a tipů na výlety. Mezi největší turistická lákadla patří areál Protržené přehrady, k ní patří i památník. Přehrada se tady protrhla 18. září 1916, což bylo pouhých deset měsíců po její kolaudaci. V areálu se můžete projít po krátké naučné stezce, která vás seznámí jak s údaji o bývalé hrázi, tak i o celé přehradě.

Velmi oblíbeným zážitkem je i procházka romantickou kaskádou vodopádů na Černé Desné. Můžete se také projet malebnou krajinou podél vodní nádrže Souš, která představuje zdroj pitné vody pro Jablonecko. Ideální podmínky jsou zde také pro in-line bruslaře.

Rozhodně stojí také za to projít se po schodech na Mariánskou horu postavené skláři, kteří si tak krátili cestu do hutí v Albrechticích. Obec Desná také protíná technická kulturní památka Ozubnicová trať Tanvald-Desná-Harrachov, kde jsou čas od času pořádány nostalgické jízdy. Vlakem se tady určitě stojí za to projet a pokochat se krajinou. Desná je také cílem mnohých sportovních nadšenců. Zdejší sportovní areál zahrnuje lehkoatletický ovál víceúčelové hřiště, tenisové kurty a fotbalové hřiště s umělým povrchem. Zajímavostí jsou určitě i skokanské můstky, protože právě skok na lyžích má v Desné obrovskou tradici.

Nejvíce oblíbené jsou v okolí Desné lyžařské vleky na Parlamentu a Černé Říčce, kde je možné lyžovat i večer za umělého osvětlení. Vydat se zde však můžete i po četných běžeckých tratích s napojením na Jizerskou magistrálu, která poskytuje celodenní vyžití pro milovníky běžek. V létě jsou tyto tratě hojně využívány cyklisty.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější i ubytování v Desné.