Základní informace o Sloupu

Převážně rekreační obec ležící v údolí Dobranovského potoka, byste si neměli při návštěvě Lužických hor nechat ujít. Leží asi tři kilometry od Nového Boru, žije zde asi 700 obyvatel, ale zdejší památky jsou unikátní. Sloup byl pravděpodobně osídlen ve druhé polovině 13. století a jeho obyvatelé se dlouhou dobu živili tkaním lněného plátna, vznikla zde i bělidla a několik manufaktur na jeho výrobu. Po druhé světové válce byli němečtí obyvatelé vysídleni a jejich majetek zkonfiskován. Nastěhovali se sem noví osídlenci z českého vnitrozemí, ale protože zde mnoho podniků zaniklo, museli za prací dojíždět. Obec se proto snažila zachovat alespoň dobrou pověst turistického střediska, které nabízí atrakce jako skalní poustevnu či koupaliště u Radvaneckého rybníka.

Sloup

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

K nejznámějším a turisticky nejnavštěvovanějším památkám v obci patří mohutný skalní suk s názvem Poustevnický kámen, kde najdete rozsáhlé zbytky barokní poustevny. Protože strmě vyčnívá nad okrajem obce, je útvar označován jako skalní hrad.

Podívat se můžete na Berkovský zámeček, kde ještě dnes zůstaly zbytky hospodářských budov. Nedaleko hřbitova, na nízkém zalesněném návrší, se nacházela malá jeskyně, jejíž stěny byly pokryty světélkujícím mechem.

V obci najdete i několik zděných lidových domů, většinou pochází z 18. a 19. století. Malebnou skupinu roubených domů najdete přímo pod kostelem. Určitou zajímavostí je i morový hřbitov, na němž je pohřbeno asi třicet osob ze Sloupu a okolí.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější i ubytování ve Sloupu.