Základní informace o Kamenickém Šenově

Proslulé sklářské město, které leží v nádherné krajině na pomezí Lužických hor a Českého středohoří, se nachází až pět kilometrů od České Kamenice. Má přes čtyři tisíce obyvatel a jeho součástí je i osada Prácheň. Obec založili zhruba ve 13. století němečtí osídlenci a zpočátku byl typickou horskou zemědělskou vsí. Před koncem 16. století se zde však začalo výrazněji rozvíjet sklářství a současně s ním se rozvíjel i obchod. Velký rozmach zažívalo sklářství v polovině 18. století a žili zde obchodníci, kteří zakládali své pobočky po celé Evropě. Kamenický Šenov se tak stal velmi významným střediskem sklářského obchodu.

Kamenický Šenov

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

I Kamenického Šenova se dotklo vysídlení německého obyvatelstva po druhé světové válce. Sklářská výroba zde však nezanikla, hutě a továrny zde existovaly a prosperovaly i ve 20. století. Pokud sem zavítáte, určitě se projděte středem města, poblíž hlavní silnice stojí kostel sv. Jana Křtitele, který vznikl na místě staršího dřevěného kostelíka v 18. století.

Na náměstí stojí také patrová radnice a pozoruhodný dům Eliase Palmeho, v němž je dnes obřadní síň. Z průmyslových budov si vaši pozornost určitě zaslouží areál bývalé továrny na lustry nebo sklárna bratří Jílků. I tady najdeme v ulicích města několik zděných i dřevěných domů s mansardovými střechami. Zajímavou atrakcí, zejména pro rodiny, je i muzejní železnice dlouhá 4,5 km. Vede z České Kamenice a tato náročná horská trať byla do provozu uvedena v roce 1886.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější i ubytování v Kamenickém Šenově.