Základní informace o Rožnově pod Radhoštěm

První zmínky o Rožnově pod Radhoštěm sahají do poloviny 13. století, kdy byl založen. Podle pověstí bylo město původně celé dřevěné. Nedaleko založené osady se vypínal nad řekou Bečvou vrch Hradisko a na něm byl postaven stejnojmenný hrad, později pojmenovaný Rožnov. Hrad se postupně rozrůstal a společně s Helfštýnem a Hukvaldami sloužil o ochraně Moravy před uherskými nájezdníky. V 15. století byl rozbořen a poté se v něm usadili zbojníci.

Rožnov pod Radhoštěm

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

V této době se obyvatelé živili zejména zemědělstvím a pastevectví, tedy pracemi, které moc nevynášely. Podle zdejších pastevců – valachů – byli osadníci nazýváni také Valaši a celá oblast pak Valašsko. Ostatně Radhošť a nedaleké Pustevny jsou dodnes spojovány se salašemi, kolibami a stády ovcí, o které pečoval bača, který z jejich mléka vyráběl sýr.

Během staletí se v Rožnově vystřídalo několik šlechtických rodů, roku 1548 jej získali Žerotínové, kteří si město udrželi až do 19. století. V době jejich vlády Rožnov vzkvétal, co se týká hospodářství i řemesel. Významné postavení zde získalo sklářství a tkalcovství. Rožnov byl znám po celé rakouské monarchii tkaním mušelínu. Později zde vznikla i papírna a pivovar.

Rožnov proslul, i coby lázeňské město, byly zde založeny klimatické lázně, jejichž největší rozkvět se datuje do počátku 20. století. Sloužily k léčbě nemocí dýchacího ústrojí, plic a srdce. Ačkoli lázeňský rozkvět přerušila druhá světová válka, dodnes zde najdeme lázeňský dům.

Největšího rozmachu vůbec se město dočkalo po druhé světové válce, kdy zde byl postaven průmyslový podnik Tesla. Zároveň Rožnov využívá i původní zástavby s typickou lidovou architekturou. Dnes sem jezdí lidé z celého světa do známého skanzenu. Za návštěvu však stojí i městský park s lázeňským domem, chrám Všech Svatých či původní rožnovská škola, dnes sídlo Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější i ubytování v Rožnově pod Radhoštěm.