Základní informace o Rabí

Městečko Rabí najdete mezi městy Sušice a Horažďovice. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1380. Už zdaleka uvidíte dominantu města, hrad Rabí. Tyčí se na skalnatém vrchu a patří mezi největší a nejopevněnější hrady u nás. Byl založen ve 14. století a o století později pak přestavěn v pozdně gotickém stylu. Součástí přestavby bylo i důkladnější opevnění. Pro minulost Čech hrál hrad Rabí poměrně důležitou roli, protože jeho obyvatelé chránili obchodní stezku mezi Sušicí a Horažďovicemi a také bohatá rýžoviště zlata na nedaleké řece Otavě. Kvůli tomu se samozřejmě stával terčem mnoha útoků, dobýt se jej snažil hned dvakrát i Jan Žižka z Trocnova, nepodařilo se mu to a druhý nájezd na hrad navíc zaplatil i svým druhým okem.

Rabí

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Zánik majestátního hradu byl spojen s mohutným požárem v 18. století. Pokud se na hrad vydáte, obklopí vás rozlehlá sklepení, hradní paláce a několik nádvoří. Rozhodně si také nenechte ujít výstup na jeho dominantu – vyhlídkovou věž. Kromě hradu se však městečko rabí může pochlubit i dalšími památkami. Na náměstíčku můžete obdivovat velké množství barokních domů venkovského rázu, které jsou pro jižní Čechy typické. Těsně u hradeb se můžete podívat na židovský hřbitov, který pochází ze 17. století. Pod hradem pak najdete kostel Nejsvětější trojice.

Samozřejmě zde najdete i mnoho dalších vyžití. Na kole se můžete vydat po cyklistické značené trase přímo do přírodního parku Buděticko nebo do nedaleké Sušice. Pokud jste spíše turisty, můžete se vydat po značené trase na vrchol kopce Džbán, na jehož úbočí najdete pozůstatky stejnojmenného hradu. Zajímavý je i další vrch Šibeník. V nedaleké obci Čímice se zase můžete podívat na technickou památku – kovárnu s dílnou.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější i ubytování v Rabí.