Základní informace o Kašperských Horách

Horské město, které se rozkládá v blízkosti horního toku Otavy, se jmenuje Kašperské Hory. Přízvisko horské je zde skutečně na místě, najdete zde lyžařské středisko i velké množství sněhového vyžití jako je snowpark, snowtubing a další atrakce. Počátky Kašperských Hor jsou spojeny s hlubinným dolováním zlata ve 13. a 14. století, kdy zde stávala rozsáhlá hornická osada. Pozůstatky p dolování v podobě štol a dolů zde najdeme ještě dnes. V roce 1992 bylo historické centrum města prohlášeno městskou památkovou zónou, a pokud se sem vydáte, rozhodně je co obdivovat.

Kašperské Hory

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Střed města tvoří mírně se svažující náměstí obklopené domy se středověkými jádry. Středověký punc mu ještě dodá gotický kostel svaté Markéty a městská radnice, která byla původně tzv. Panským domem. Ujít si nenechte ani kapli svaté Anny a kostel svatého Mikuláše, který patří k nejstarším v kraji. V okolí Kašperských Hor najdete velké množství jam, štol a dolů, coby pozůstatků z dob středověké těžby. K těmto technickým památkám vede naučná stezka Cestou zlatokopů. Její východiště najdete na náměstí.

Ve městě můžete navštívit Muzeum Šumavy, jehož stálé expozice jsou věnovány přírodě a historii tohoto kraje. Na náměstí najdete i tři muzea v jednom – Muzeum historických motocyklů, Expozici hraček a Pivovarnické muzeum. Dominantou celé kašperské oblasti je samozřejmě zřícenina gotického hradu Kašperk, který byl postaven podle pokynů Karla IV. v roce 1356. Hrad sloužil původně jako vojenský k ochraně stezky, při níž se těžilo zlato. Při návštěvě se dostanete do prostor přízemního purkrabství, jižního parkánu, východní věže i sklepů. Navíc se můžete pokochat jedinečnými výhledy ze střechy východní věže.

Kapšerské Hory i jejich okolí patří do chráněných území Přírodní park Kašperská vrchovina, Chráněná krajinná oblast Šumava a Národní park Šumava. Je zde několik turistických i cyklistických tras, po nichž se můžete vydat. Nechybí ani vlastivědné okruhy a naučné stezky.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější i ubytování v Kašperských Horách.