Základní informace o Liberci

V podstatě centrum Jizerských hor představuje město Liberec. Tvoří správní, kulturní, průmyslové a sportovní středisko celého kraje. Město najdete v kotlině, lemují ho svahy Jizerských hor a Ještědský hřbet. Historie města sahá do poloviny 14. století, z této doby také pochází první zmínky o zdejší osadě. Bohatý rozvoj nastal o dvě století později, kdy se Liberec stal správním střediskem libereckého panství a v této době také přišli do oblasti první soukeníci, kteří posléze město a celou oblast také proslavili. Soukenictví dalo základ zdejšímu textilnímu průmyslu, kterým se Liberec může pyšnit dodnes. V 19. století byly soukenické manufaktury proměněny na textilní průmyslové závody.

Liberec

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Ke zdejším významným historickým památkám, které byste při návštěvě města neměli opomenout, patří například renesanční liberecký zámek. Nachází se v centru města a jeho nejstarší část pochází z roku 1578. Mezi další zdejší architektonické skvosty patří i pseudorenesanční radnice, která byla postavena na konci 19. století. Představuje významnou dominantu města a je oblíbenou turistickou atrakcí. Postavil ji vídeňský architekt F. Neumann.

Pokud máte rádi muzea, nenechte si ujít návštěvu Severočeského muzea, které bylo postaveno na konci 19. století. Zajímavostí je, že jeho věž je kopií věže staré radnice. Známou stavbou, která je významná a zajímavá i z architektonického hlediska, je divadlo F. X. Šaldy, které patří k pseudorenesančnímu slohu. Z 16. století pochází i nejstarší arciděkanský chrám svatého Antonína, který představuje jednu z nejvýznamnějších sakrálních budov města. Při návštěvě Liberce se rozhodně nemůžete vyhnout moderní dominantě města – televiznímu vysílači na Ještědu, jehož autorem je architekt Hubáček. Získal za něj Perretovu cenu za architekturu.

Liberec je významným centrem letních i zimních sportů. Na svazích Ještědu najdete velké množství sjezdovek a skokanských můstků. V centru města můžete zajít do plaveckého bazénu i na řadu dalších sportovišť. Kromě toho můžete navštívit i zdejší vyhlášenou botanickou zahradu, která se může pochlubit více než 7 500 druhy tropických a subtropických rostlin ve sklenících a patnácti sty venkovními, vzácnými orchidejemi, masožravými rostlinami, bonsajemi, mokřady, akvárii a terárii.

Navštívit můžete i zdejší zoologickou zahradu, která patří k nejstarším v České republice.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější i ubytování v Liberci.