Základní informace o Lipenské nádrže

Pro mnoho lidí je asociací Šumavy Lipenská nádrž. Obrovská vodní plocha, která se rozprostírá zhruba na 480 hektarech, se rozkládá v širokém údolí mezi šumavskými hřebeny. Nadmořská výška přehrady je 726 metrů a její délka 44 km. Místy je široká více než deset kilometrů. Je jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů v jižních Čechách a na celé Šumavě. Musíte ovšem počítat s tím, že pokud se sem na nějakou dovolenou vydáte, bude zde hodně turistů nejen z Čech, ale i sousedního Německa či Rakouska.

Lipenská nádrž

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Na samotném Lipně se můžete projet na lodi, je zde provozována lodní doprava. Vyhlídková loď kotví ve Frymburku a vydat se s ní můžete na cestu, na níž poznáte nádherná zákoutí lipenské přehrady. Po celé vás však samozřejmě nesveze. Loď dojede zhruba do jedné třetiny, kde se otočí a pluje zpět. Kolem přehrady najdete mnoho kempinků, stačí si jen vybrat, který je právě pro vás ten nejvhodnější. Máte možnost ubytování v hotelu, penzionech i kempech či autokempech. Oblast je plná turistů zejména v létě, protože v okolí Lipenské nádrže je mnoho turisticky atraktivních cílů.

Vydat se odsud můžete například do Vyššího Brodu, města, které je nejen výchozím bodem pro vodáky, sjíždějící Vltavu, ale i významným městem z hlediska památek. Tou nejvýznamnější je ve Vyšším Brodě cisterciácký klášter s gotickým chrámem Panny Marie. Pokud sem zavítáte, rozhodně si nenechte ujít zdejší knihovnu, která čítá více než 70 tisíc svazků a je tak svým objemem třetí největší knihovnou u nás. Ve Vyšším Brodě žijí dodnes mniši, kteří se v klášterním komplexu snaží o obnovu řeholního života.

Za návštěvu určitě stojí i Čertova stěna, která patří k jedné z nejhezčích skalních lokalit v jižních Čechách vůbec. Až k ní přijdete, budete mít na mysli jen obdiv. Nad hlubokým údolím Vltavy se rozprostírá na ploše deset hektarů skalní sráz posetý chaotický nakupenými žulovými kameny. Ještě u parkoviště se můžete pokochat přes třicet metrů vysokou skálou zvanou Čertova kazatelna. Když na ní vylezete, čeká vás výhled na romantické řečiště Vltavy. Od jednoho konce Lipna – u Nové Pece – se můžete také vydat na Plešné jezero a vrch Plechý, který je na české straně hor s výškou 1378 m, nejvyšším bodem. Plešné jezero je ledovcového původu, a ač není tak velké jako Čertovo, rozhodně vás nadchne. Dojem z krásného přírodního útvaru však kazí okolní les úplně zničený kůrovcem. Pokud se rozhodnete vyšplhat až k Stifterově památníku, čeká vás výhled na jezero. Ten je připomínkou spisovatele a básníka této oblasti Adalberta Stiftera. Ještě výš se pak můžete vydat na samý vrch Plechý a odsud zase po značené trase do Nové Pece.

Mapa lokality

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější i ubytování u Lipenské nádrže.