Základní informace o Jizerce

Na malé náhorní plošině, v samém srdci Jizerských hor, se rozkládá nejvýše položená obec v ČR – Jizerka. Malebná osada vznikla v 16. století, kdy zde bylo sídlo čihařů, později ji osídlili dřevorubci a sběrači drahých kamenů. V polovině 19. století i tady vznikly sklářské hutě, jedna z nich přitom slouží svému řemeslu dodnes.

Jizerka

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Osada je se stala velmi známou díky vyhlášenému nalezišti drahých kamenů. Ve zdejším potoce Jizerka a Safírovém potoce se nacházelo velké množství rubínů, topasů, chalcedonů, safírů. Chalupy jsou soustředěny kolem potoka a většinou jsou celodřevěné. Většina z nich je v dnešní době využívána k rekreačním účelům. V obci taktéž můžete zavítat do Muzea Jizerských hor, kde se seznámíte s historií i současností této oblasti a okolí, poznáte dějiny sklářské výroby, její tradici i současnost.

Nad obcí se rozkládá vrch, který patří v Evropě k nejvyšším čedičovým vyvřelinám, Bukovec. Zde se projdete po naučné stezce, přímo v osadě pak najdete přísně chráněnou upolínovou louku a rašeliniště Jizery. Autem se do obce dostanete pouze z obce Horní Polubný.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější i ubytování v Jizerce.