Základní informace o Ještědu

Nejvyšší hora Ještědského hřbetu se nachází ve výšce 1012 metrů nad mořem. Je považována za jednu z hlavních dominant severních Čech a samozřejmě za dominantu města Liberec, který se pod ní nachází. V roce 1737 byl poprvé na vrcholu Ještědu vztyčen kříž, který se stal prvním z řady, které na hoře byly postaveny. Zhruba o století později byl na vrcholu hory postaven malý domek, který sloužil jako občerstvovací stanice, později jej nahradila kamenná chata a vedle ní v roce 1876 vyrostla pětimetrová vyhlídková věž, která se těšila velké oblibě. Později sice musela být stržena, ale obrovský nárůst návštěvníků vedl k tomu, že na vrcholu Ještědu vznikla později chata jiná, také kamenná, ale ještě mohutnější a měla třiadvacet metrů vysokou věž, která sloužila coby vyhlídková. Tato dominanta Ještědu byla slavnostně otevřena v roce 1907.V roce 1963 však budovu potkal obrovský požár, po němž kompletně vyhořela.

Ještěd

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Už za dva roky, tedy v roce 1965 byla zahájena výstavba nové dominanty libereckého regionu. Autorem návrhu budovy byl Karel Hubáček. Věž je vysoká 90 metrů a zahrnuje i vysílač. Z jejího vrcholu je nádherný rozhled do dalekého okolí, vidíte odsud na všechny světové strany. Věž na Ještědu má unikátní tvar, který společně s kuželovitým vrcholem hory tvoří nádherný kompaktní celek a dodává mu tak elegantní špičku. Karel Hubáček za své dílo získal v roce 1969 mimořádně prestižní Perretovu cenu, kterou uděluje Mezinárodní unie architektů.

Ještěd nabízí velké množství vyžití v létě i v zimě. V zimě je zde k dispozici velký lyžařský ski areál, kde nechybí několik sjezdovek i snowpark. Oblíbené je i středisko skokanských můstků. V létě se pak můžete vydat do okolí této lokality, kde vás čekají nádherné přírodní zajímavosti.

Mapa země

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější i ubytování u Ještědu.