Základní informace o Harrachově

Původně vesnice s názvem Dörfl, která byla založena v 17. století, byla počátkem 18. století přejmenována na Harrachov. Po druhé světové válce k rozvíjející se obci přibyly další osady Nový Svět a Rýžoviště a později, v padesátých letech ještě další. Harrachov posléze získal i železniční spojení s Tanvaldem, které vedlo přes Kořenov. Jde o jednu z ozubnicových drah, které najdete už jen málokde. Projížďka po této trati vás určitě nadchne, vede nádhernou krajinou nejen Krkonoš, ale i Jizerských hor, navíc se zde naskýtá zážitek z jízdy vedoucí různými tunely či po viaduktech. Harrachov nebyl vždy oblíbeným a vyhledávaným turistickým a sportovním centrem. Mnohem dříve proslul zcela jiným odvětvím, stejně jako množství jiných měst převážně v Jizerských horách – sklářstvím.

Harrachov

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

To jej proslavilo daleko za českými hranicemi a zcela právem. Sklářské hutě zde vznikaly nejprve v lokalitě Rýžoviště, později i na Novém Světě a získaly si takový věhlas a prestiž díky tradici prvotřídně ručně foukaného, broušeného, ale i rytého, malovaného nebo jinak zdobeného skla. V současné době se o zdejším sklářství a umění mistrů sklářů můžete nejvíce dozvědět v harrachovském muzeu skla, kde najdete vystavené skutečné unikáty sklářského umění. Kromě toho najdete v Harrachově i velké množství historických památek. Jednou z nich je kostel sv. Václava, který byl postaven v 18. století na místě bývalé dřevěné kaple. V letech 1822 – 28 vznikl z dřevěného kostela zděný, empírová, který zdobil částečně skleněný oltář a velký lustr.

Přímo v harrachovské sklárně najdete historickou brusírnu skla a malý pivovar, které určitě také stojí za zhlédnutí. Sklo najdete i v dalším objektu, který se nachází hned vedle sklárny. Jde o kapli svaté Alžběty, která se může pochlubit skleněným zvonkem, je vysoký půl metru a váží deset kilo. Nad svým portálem nese kaple znak rodu Harrachovců – tři paví pera. V jejích prostorách vás určitě okouzlí oltář vyrobený z benátských zrcadel.

Ve městě se konají různé kulturní a sportovní akce, na něž se sem sjíždí množství návštěvníků z Čech i zahraničí. Patří sem například dobývání sněhového hradu, setkání s Krakonošem, keltská noc a další.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější i ubytování v Harrachově.