SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!
V lesích kolem Jehly se v 17. století po nějakou dobu ukrývali i účastníci selských rebelií. Navíc je kopec opředený velkým množstvím pověstí, nejčastěji zde vystupují skalní skřítci. Pokud se na kopec dostanete, určitě se vydejte až na vrchol, odměnou vám bude krásný výhled na Českou Kamenici se Zámeckým vrchem a také na vzdálenější Kamenický Šenov. Za zhlédnutí stojí i samotné zalesněné kopce Lužických hor. Vidět odsud na západě můžete i České středohoří s Bukovou horou, či České Švýcarsko s Růžovským vrchem. Pokud se vyvede počasí, můžete vidět i Děčínský Sněžník, Milešovku a stolové hory Saského Švýcarska v Německu.
V minulosti vznikl v lesích kolem Jehly a sousedního Kunratického vrchu poměrně rozsáhlý přírodní park, v němž nechyběla odpočinková místa a zákoutí. Na severozápadním úpatí Jehly, u rozcestí, byla v malém pískovcovém skalním bloku vytesána i kaplička Nejsvětější Trojice. Z její původní výzdoby však již nic nezůstalo. Kromě ní zde najdete i pamětní desky Viléma Tella od malíře Emanuela Hegenbarta.
Pokud se vydáte na severozápadní svah Jehly, objevíte na konci zalesněné boční strže ukrytý Bratrský oltář. Po kamenných schodech se před vámi na malé plošince objeví rámy a výklenky pro obrazy křížové cesty a sochy světců. Podle pověstí se na tomto místě scházeli v 16. a 17. století, tedy v době, kdy kamenické panství patřilo protestantské šlechtě, katolíci. Po Bitvě na Bílé hoře se pak prý situace otočila. Oltář zdobí několik replik původních soch sv. Jana Nepomuckého a torzo sochy sv. Antonína Paduánského.