Turecko - IstanbulTurecko

Sulejmanova mešita (Turecko - Istanbul)

Sulejmanova mešita leží na jednom z kopců v Istanbulu. Mešita je velmi dobře viditelná a tak patří k největším dominantám města. Mešita vznikla v době rozkvětu Osmanské říše. Byla postavena během vlády Sülejmana Nádherného. Byl to velmi schopný panovník, během jehož vlády se podařilo dostat Osmanskou říši na výsluní. Tamní říše se dokonce dala nazvat i světovou mocností. Sulejman byl desátým osmanským sultánem. Na jeho počest byly v mešitě postaveny čtyři minarety s celkem 10 balkóny.

Sulejmanova mešita

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Mešita byla postavena během období osmanské klasiky. Mešita je známá svým krásným interiérem, který zdobí 138 oken.
Zajímavostí také je, že mešitu zvládli postavit za velmi krátkou dobu. Stačilo na to pouhých sedm let. Mešita byla dokončena roku 1557. V mešitě najdeme mnoho jedinečností. Koberce, arkády z lomených oblouků a žulových sloupů zaujmou většinu turistů. Podivuhodné jsou lustry s bronzovými svícny, mezi nimiž jsou vidět vejce. Tato vejce jsou pštrosí.

Kolem mešity je vystavěno mnoho dalších staveb. Mezi ně počítáme medresu, karavanseraj, zbrojnici, nemocnici, imaret, lázně a obchody. Sultán ale nebyl s velikostí mešity a přilehlých budov spokojen a tak velmi brzo nechal postavit palác Topkapi.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Istanbulu, letenky do Istanbulu i ubytování v Istanbulu.