Turecko - IstanbulTurecko

Základní informace o Istanbulu

Istanbul je snad jediné město na světě, které se rozkládá na dvou kontinentech. Je to pomyslný mezník mezi Evropou a Asií. Jeho historie je opravdu bohatá. Jen název Istanbulu se měnil v průběhu dějin. Dříve byl znám pod mnoha jmény. Některé z nich jsou Byzantion, Konstantinopol nebo také Cařihrad.

Istanbul

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Istanbul leží v Bosporské úžině. O evropské části se dá říci že obsahuje mnohem více památek. Je tu také historické centrum města. Toto centrum bylo vybudováno za doby Římské říše a tak nese i jejich znaky architektury. Bospor je strategickým dopravním uzlem. V překladu Bospor znamená „Ten s úzkým hrdlem“. Tato úžina je dlouhá 31,5 kilometru. Hloubka tu dosahuje 118 metrů.

Bospor spojuje Černé moře s Marmarským mořem. Říká se, že první překonání úžiny proběhlo při objevné cestě za bájným zlatým rounem. Argonauti v honbě za tímto pokladem prý poprvé překonali Bospor.

V Istanbulu žije 11 milionů obyvatel. Městská doprava tu je tak naprostou nutností. Sítě autobusů, tramvají i metro tu jezdí pravidelně a dá se na ně spolehnout. Dopravní prostředky v Istanbulu se neustále inovují a snaží se držet krok s Evropou.

Istanbulské metro bylo dokonce otevřeno jako druhé po londýnském. Je tu také místní rarita, extrémně krátký tunel metra nazývaný Tünel. Byl otevřen roku 1875. V Istanbulu najdeme nespočet památek. Mezi známé patří Konstantinův sloup, Sulejmanova mešita, palác Topkapi, palác Dolmahabce a v neposlední řadě Hagia Sofia. Hagia Sofia je Chrám Svaté Moudrosti, dnes užívaný jako muzeum.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Istanbulu, letenky do Istanbulu i ubytování v Istanbulu.