Turecko - IstanbulTurecko

Jerebatanské cisterny (Turecko - Istanbul)

Jednou z podivuhodností v Istanbulu jsou Jerebatanské cisterny. Jerebatanské cisterny jsou obří podzemní zásobárny vody, které byly vystavěny v 6. století. Vstup do prostorů cisteren je velmi výrazný. Cisterny se totiž nacházejí v blízkosti chrámu Hagia Sophia. A tak kousek od slavného krámu naleznete dvěře, za kterými se skrývá cesta do podzemí. Cisterny za návštěvu opravdu stojí. Procházka tichým a klidným podzemím je občas po celém dni v hluku a shonu balzámem na duši. V cisternách se prochází po lávkách, které jsou vyrobené převážně ze dřeva.

Jerebatanské cisterny

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Vode se sem tenkrát přiváděla z Bělehradského lesa. Ten je vzdálený 19 km od Istanbulu. Objem cisteren dohromady dělá 80 000 metrů krychlových. Na ploše 140 x 70 m najdeme 336 sloupů postavených ve 12 řadách. Hladina vody zde původně sahala až do výše 8 metrů. Dnes hladina vody už není tak vysoká a tak je možné shlédnout i různé ornamenty na sloupech uvnitř cisteren.

Do prostorů cisteren se dá dostat pouze za poplatek, ale jelikož není příliš vysoký, tak to většinou turistům ani nevadí. V cisternách je o něco chladněji než v prašných ulicích Istanbulu a tak v kombinaci s poklidně odkapávající vodou je tento výlet nezapomenutelný.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Istanbulu, letenky do Istanbulu i ubytování v Istanbulu.