Turecko - IstanbulTurecko

Doprava v Istanbulu

Istanbul je velice lidnaté město a tak by se bez kvalitní městské dopravy neobešlo. Existuje tu složitá dopravní síť čítající metro, tramvaje, autobusy, taxíky i takové rarity jako dopravu lodí. Systém se průběžně rozšiřuje a tak dostat se na většinu míst v Istanbulu již není problém. Zajímavostí v dopravě tu je jedna z nejkratších tratí metra. Její název je Tünel a byla vystavěna roku 1875. Toto metro bylo otevřeno jako druhé na světě a to po londýnském metru. Istanbul je největší město v Turecku, a tak se může chlubit třemi sítěmi tramvajové dopravy. Tramvaje v Istanbulu mají dvě podoby. Jezdí tu jak moderní tramvaje sloužící pro rychlou a kvalitní přepravu, tak i historické tramvaje připomínající historii města a nádech minulosti.

Istanbul

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Moderní tramvaje tu jezdí od roku 1992. První úsek, na kterém začali tramvaje jezdit, byl úsek mezi Topkapi a Sirkeci. Následně byla linka rozšířena i o stanici Zeytinburn. Tímto došlo k propojení mezi tramvají a metrem. Rozšiřování tramvajových tratí probíhá až dodnes. Metro v Istanbulu má podobu, na kterou většina Evropanů není zvyklá. Jezdí tu totiž nad zemí a tak rozdíl mezi tramvají a metrem není moc veliký. Platba za lístek probíhá podobně jako u nás. V metru se dá zakoupit lístek, který stojí v přepočtu na naši měnu asi 16 Kč. Po každém přestupu je nutné zakoupit lístek nový.

Doprava v Istanbulu probíhá i na lodích. Lístky se tu kupují jiné než na metro a tramvaj. Jízdní řády jsou vyvěšeny v přístavu. Nejenom že doprava lodí je tu plně funkční, ale také cestou schlédnete plno krásných mostů a zákoutí Istanbulu. Je možné si také u výletních společností zaplatit plavbu přes Bospor.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Istanbulu, letenky do Istanbulu i ubytování v Istanbulu.