Turecko - IstanbulTurecko

Architektura Istanbulu

Architektura Istanbulu zobrazuje velkou směs různých architektonických vlivů. Istanbul jako multikulturní město je místem, kde na jednom místě naleznete krásné kostely i staré mešity. Město je obklopené hradbami, které původně postavil císař Constantine I. Měli chránit původní město před invazí bojovných národů. Uvnitř vlastního města najdeme budovy, sochy a funkční stavby, které mají své kořeny až z dávných řeckých, byzantských, janovských a osmanských dob. Město má mnoho architektonicky významných subjektů. Jako výsledek multikulturalismu zde najdeme mnoho historických mešit, kostely, synagogy, paláce, hrady a věže. Starověké řecké a římské stavby tu také nejsou výjimkou.

Istanbul

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Jednou z nejstarších památek ještě přežívající od starověku jsou Serpentine sloupce. Je to památník postavený původně na počest Apollona po vítězství nad Peršany. Mezi nejvýznamnější památky římské architektury ve městě Istanbul patří Sloup Constantinea. Byl postaven v roce 330 Konstantinem Velikým. Měl sloužit jako označení hlavního města tamní říše.

Mezi byzantské stavby patří Vodní příkop, který stál v přední části trojitých hradeb. Hagia Sophia, postavený Justinianem mezi 1000 a 1001, je považován za mistrovské dílo byzantské architektury. Jednalo se o vůbec největší katedrálu postavenou na světě. Mezi nejznámnější osmanská díla patří Topkapi Palace.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Istanbulu, letenky do Istanbulu i ubytování v Istanbulu.