Turecko - IzmirTurecko

Základní informace o Izmiru

Město Izmir se nachází na pobřeží Egejského moře. Toto město je z velké části evropské. Je to dáno jeho blízkou polohou k Evropě. Město má tedy velmi podobný charakter evropského moderního města, což v Turecku není moc typické. V Izmiru žije kolem 2,7 milionu obyvatel. Je to třetí největší město Turecka. Počátky Izmiru jsou datovány do třetího tisíciletí před naším letopočtem. Dostalo se na čas do chetitských rukou, následně se sem dostali i Řekové.

Izmir

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

V tu dobu získalo město název Smyrna. Izmir byl odjakživa velmi důležitým přístavním městem. Obchod je jedním z aspektů typickým pro toto město. V obchodě také vždy drželo vedoucí pozici v zemi. Izmir byl prvním křesťanským městem v Turecku, to ale nevydrželo dlouho. Bylo dobyto Osmany a Islám zde převzal hlavní roly.

Ačkoliv je osídlení Izmiru datováno do hluboké historie, tak i přesto se tu moc památek nedochovalo. Důvodem jsou častá zemětřesení, která většinu památek zničila. Pro turisty tu je zajímavá typická atmosféra. Malé prázdné uličky, čajovny, obchůdky to vše sem láká turisty.

Izmir má i svoje historické centrum. Oblíbeným prvkem Izmiru je Hodinová věž postavena v osmanském stylu. Její název je Saat Kulesi. Byla postavena roku 1901. Těchto věží bylo po Turecku postaveno více, celkem 58. Měli sloužit k měření času. Pravdou ovšem je, že tato věž v Izmiru je ze všech nejhezčí.

Další zajímavostí Izmiru je Archeologické muzeum. Jsou zde uloženy artefakty nalezené na pahorku Bayraklı.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Izmiru i ubytování v Izmiru.