Turecko - IstanbulTurecko

Památník republiky (Turecko - Istanbul)

Památník republiky je v turečtině nazýván Cumhuriyet Anıtı. Je to pozoruhodná památka, která se nachází na náměstí Taksim v Istanbulu. Turecku tento památník připomíná vznik Turecké republiky v roce 1923. Tento pomník se stavěl dva a půl roku a byl dokončen díky finanční podpoře obyvatel. Stavba začala 8. srpna 1928, v ten rok navrhl italský sochař Pietro Canonica podobu památníku. Pomník byl také postaven za účelem zpochybnění tabu, které existovaly od osmanských časů, které omezovaly zobrazení lidí.

Památník republiky

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Jedenáct metrů vysoký monument zobrazuje zakladatele Turecké republiky, Atatürka. Památník má dvě strany, severní strana zobrazuje Atatürka v dřívějším období, na druhé straně stojí Atatürk a jeho kamarádi oblečený v moderních oděvech evropského stylu. Pomník je symbolem obou rolí Atatürka jako vojenského velitele i jako státníka republiky.

Michail Frunze, významný vůdce Říjnové revoluce a Kliment Vorošilov, maršál Sovětského svazu jsou také památníkem zobrazeny. Jejich přítomnost na památníku si objednal Atatürk. Poukazuje tím na vojenskou pomoc, kterou Vladimir Lenin během turecké války za nezávislost v roce 1920 Turecku poskytl. Cumhuriyet Anıtı je důležité místo, kde oficiálně probíhají ceremonie o státních svátcích.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Istanbulu, letenky do Istanbulu i ubytování v Istanbulu.