Turecko - IstanbulTurecko

Istanbulské hradby (Turecko - Istanbul)

Istanbulské hradby, jinak také nazývané Theodesiánské hradby, byly vystavěny ve 4. století. Jejich výstavba proběhla během úpadku říše Římské . V tu dobu se Istanbul dostával k moci. Město se začalo rozšiřovat a tak původní hrady již nestačili. Bylo nutné postavit další, které by zavdaly i nově vystavěné části Cařihradu. Na hradby se dá dnes dostat i bez poplatku. Část hradeb je ale již velmi poničená. Převážně hradební brány jsou leckde v žalostném stavu. Ale jsou úseky, které byly opraveny. Kolem hradeb vede cesta, která vás seznámí s pravým Istanbulem. Nejsou zde jen krásně udržované budovy, chodníky a zeleň, ale hlavně také pravý Istanbul, chudé čtvrtě a reálný život místních obyvatel.

Istanbulské hradby

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Cařihradské hradby jsou dlouhé asi 6-7 kilometrů. Bohužel z vnější strany hradeb vede více proudová silnice. V některých částech města, jako je okolí stanice metra Topkapi, najdeme hradby dokonce dvojité. Roku 1453 sultán Mehmed II. dobyl Istanbul. Při tamní bitvě došlo k poškození hradeb právě v okolí metra Topkapi.

Říká se, že pro dobytí Istanbulu bylo vyrobeno speciální obří dělo, které obsluhoval dělový mistr Urban z Uherska. Řekové se snažili ubránit své hradby, ale nakonec v tom zmatku zůstali mezi hradbami uvězněni. Dokonce v této bitvě zemřel poslední byzantský císař Konstantin Palailogos.

V podchodu stanice metra Topkapi se dokonce nalézá obraz, jež zobrazuje setkání Mehmeda s dělovým mistrem Urbanem. Hradby ale nejsou jediným obranným zařízením v Istanbulu. Ještě více známá je pevnost Rumeli Hisari. Nejlepší výhled na ní je z mostu, který se nazývá Fatih Sultan Mehmet.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Istanbulu, letenky do Istanbulu i ubytování v Istanbulu.